بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘دسته‌بندی نشده’

سخنی درباره آموزش نقشه‌برداری در دانشگاه‌های شهر زنجان

19 اسفند 1393 ۶ دیدگاه

اگر به دانشگاه به عنوان یک کسب و کار نگاه کنیم، دو راه برای توسعه این کسب و کار وجود دارد. راه اول آن است که ابتدا زیرساخت‌ها را توسعه دهیم، نیروی انسانی کافی جذب کنیم، آزمایش‌گاه ها را تجهیز کنیم و سپس به جذب دانشجو بپردازیم. دومین راه آن است که ابتدا دانشجویان را جذب کنیم سپس اقدام به توسعه زیرساخت‌ها کنیم.

گروه نقشه‌برداری دانشگاه زنجان ادعا می‌کند راه اول را انتخاب کرده است و گروه نقشه‌برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مدعی است که راه دوم را می‌رود. البته به نظر من هر دو گروه چاره‌ای جز این نداشته‌اند ولی مشکل اینجا است که هر دو گروه استراتژی خود را به صورت ناقص اجرا کرده‌اند.

بدین ترتیب دانشگاه زنجان هزینه سنگینی برای جذب اساتید با مدرک کارشناسی ارشد و بورس آنها در مقطع دکترا انجام داده است، به طوری که همه اساتید این گروه با مدرک کارشناسی ارشد جذب شده‌اند و سپس ادامه تحصیل داده‌اند. ولی زمانی که وقت بهره‌برداری از این سرمایه‌گذاری رسیده است هر کدام از این اساتید بخش مهم انرژی‌اشان را در جای دیگری به غیر از گروه نقشه‌برداری صرف می‌کنند. از فعالیت در دانشگاه‌های رقیب گرفته تا فعالیت در سازمان‌ها و نهادهای تخصصی.

از سوی دیگر گروه نقشه‌برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان ابتدا تعداد زیادی از دانشجویان را جذب کرد، سپس یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه زنجان را به عنوان عضو هیات علمی پاره وقت جذب کرد. اکثر دروس این گروه توسط مدرسان تدریس می‌شود و گروه در جذب هیات‌علمی جدید ناتوان بوده است.

جالب اینجا است که هر دو دانشگاه استراتژی توسعه خود را ناقص اجرا کرده اند. به طوری که هر دو تنها بخش اول آن را انجام داده‌اند. بدین ترتیب دانشگاه زنجان در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کرده است ولی در افزایش جذب دانشجویان در مقاطع کارشناسی و بالاتر ناموفق بوده است و در نتیجه میزان علاقه و تعهد اساتید بورسیه‌اش کاهش یافته است. این ایراد به نفع دانشگاه‌های رقیب تمام شده است. به طوری که اساتید بورسیه این دانشگاه توسط دانشگاه‌های رقیب (دانشگاه علوم پایه و دانشگاه آزاد زنجان) جذب شده‌اند و بیشتر انرژی‌شان را در آن دانشگاه‌ها صرف می‌کنند. این دانشگاه می‌توانست با افزایش جذب دانشجویان و اعمال ممنوعیت فعالیت در دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی دیگر و قراردادهای سخت‌گیرانه‌تر تعهد کافی را در اساتید خود ایجاد کند.

دانشگاه آزاد نیز استراتژی خود را ناقص اجرا می‌کند، به طوری که این گروه فقط بخش اول یعنی جذب دانشجویان را انجام داده است و به دلایلی که برای من معلوم نیست از توسعه زیرساخت‌ها خودداری کرده است. عدم توسعه زیرساخت‌ها در میان مدت به ضرر این گروه تمام شده است به طوری که تعداد دانشجویان این گروه به دلیل همین مساله با کاهش قابل توجهی روبرو است و آینده این رشته را با ابهام مواجه کرده است.

Categories: دسته‌بندی نشده Tags:

موضوعات پیشنهادی برای پایان نامه کارشناسی ارشد

14 تیر 1391 ۱۳ دیدگاه

این روزها فصل انتخاب موضوع برای پایان نامه کارشناسی ارشد است. من چند موضوع را که از مرور مقالات مجله‌های معتبر GIS استخراج کرده‌ام با شما به اشتراک می‌گذارم، امیدوارم که استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با من تماس بگیرید.

– ارزیابی شبکه اتوبوسرانی شهر تهران در GIS، شامل بهینه سازی موقعیت مکانی ایستگاه‌ها، فاصله آنها و ارزیابی کارآیی خطوط
– بررسی تاثیر شکل شهر و کاربری اراضی بر سفرهای درون شهری و مصرف انرژی
– برآورد یک متریک برای سطح دسترسی ساختمان‌های دولتی شهر (تهران)
– مسیریابی UAV در محیط GIS
– شبیه سازی مکانی گسترش طوفان‌های شن
– ارزیابی ترافیک جاده ها با استفاده از داده های GPS اتوبوس ها و کامیون ها
– ارزیابی کیفیت مجموعه داده های گوگل مپ برای ایران یا openstreetmap برای ایران
– استفاده از هوش مصنوعی برای تولید TIN
– توسعه معیار(یا معیارها) برای ارزیابی SDI ملی
– مطالعه میزان و چگونگی استفاده از داده های مکانی در اقتصاد ایران
– تشخیص الگوهای مکانی در شبکه راه ها
– استخراج الگوهای مسافرت درون شهری شهر (تهران) با استفاده از داده های GPS خودروهای شخصی (اگر داده اش موجود باشد)
– الگوریتم جستجوی هارمونی، شبیه سازی تبرید برای حل مسائل مکانی
– استخراج نام‌های دیگر مکان‌های شهر (تهران) با استفاده از داده های وب یا داده های داوطلبانه

کار نقشه‌برداری و GIS

9 اردیبهشت 1391 ۱ دیدگاه

 

2- آگهی استخدام در آستان قدس رضوی

 

3- استخدام در مهندسین مشاور-راهسازی

دفتر مرکزی و دفاتر شهرستان ها-مهندسین عمران با گرایش های عمران، آب، نقشه برداری، راه و ترابری، حمل و نقل و راه اهن

Rah_k@live.com

فکس:۰۲۱۸۸۹۲۱۶۰۴

اهمیت شکل ارائه

20 اسفند 1390 بدون دیدگاه

در این نوشته می‌خواهم اهمیت شکل ارائه را مورد بررسی قرار بدهم. به این منظور بررسی هووارد لوانتال روانشناس در زمینه تجربه کردن ترس را مرور خواهم نمود. لوانتال می‌خواست بداند آیا می‌تواند گروهی از دانشجویان کالج را تشویق کند که واکسن کزاز بزنند. او دانشجویان را به چند دسته تقسیم کرد و به همه آنها یک جزوه هفت صفحه‌ای داد که در آن خطرات کزاز، اهمیت تلقیح واکسن کزاز و اینکه دانشگاه برای این واکسن‌ها هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، اشاره شده بود. جزوه‌ها به شکلی متفاوتی تهیه شده بودند. در بعضی از جزوه‌ها به شدت درباره خطرات بیماری کزاز بحث شده بود. در این جزوه‌ها تصویری رنگی از کودکی به چاپ رسیده بود، که به سبب ابتلا به کزاز غش کرده بود. به این اشاره شده بود که بسیاری از بیماران کزازی با دشواری در ادرار کردن، زخم‌های نای و مجاری تنفسی روبرو می‌شوند. در جزوات دیگر به خطرات ناشی از بیماری کزاز به شکلی اعتدالی اشاره شده بود. عکس‌ها هم در این جزوات به چاپ نرسیده بودند.

لوانتال می‌خواست بداند این مجلات محتلف روی دانشجویان چه تاثیری بر جای می‌گذارد و کدام جزوه سبب می‌شود که دانشجویان به واکسن زدن توجه بیشتری بکنند. وقتی لوانتال به شمار کسانی که عملا برای زدن واکسن مراجعه کرده بودند نگاه کرد، نتیجه جالبی به دست آمد. یک ماه بعد از انجام این بررسی تنها 3 درصد دانشجویان برای زدن واکسن به درمانگاه دانشگاه مراجعه کرده بودند. ممکن است به این فکر بیفتیم که ترسانیدن روش مناسبی برای آگاهی دادن از خطرات نیست یا مطالب جزوه‌های آموزشی به درستی تهیه نشده بودند. لوانتال با یک تغییر کوچک در روش خود شمار کسانی را که برای تلقیح واکسن کزاز مراجعه کرده بودند به 28 درصد افزایش داد. لوانتال در نقشه‌ای، مراکز تلقیح واکس کزاز را در دانشگاه‌ها علامت‌گذاری نمود.

از این بررسی دو نتیجه جالب به دست می‌آید. اول اینکه از مجموع 28 درصدی که واکسن زدند، نیمی از آنها کسانی بودند که جزوه پر توجه به بیماری را خوانده بودند و نیمی دیگر کسانی بودند که جزوه کم اعتنا به بیماری کزاز به دستشان رسیده بود. معلوم شد مطالب به شدت هشدار دهنده درباره خطر بیماری کزاز نقش پراهمیتی ایفا نمی‌کند. دانشجویان می‌دانستند بیماری کزاز چه خطراتی دارد و آنها باید چه کنند. نکته جالب دیگر این است که این دانشجویان که از رده‌های سال‌های بالایی کالج انتخاب شده بودند، بدون تردید قبلا دیده بودند که مراکز درمانی دانشگاه در کجا قرار دارد. آنها محتاج اطلاعات بیشتری در این زمینه نبودند. اما آنچه مهم بود شکل ارائه بود. علامت زدن مراکز تلقیح واکسن کزاز، تبدیل به یک توصیه و راهنمای عملی شده بود. چنین بررسی نشان دهنده اهمیت نقشه به عنوان یک روش ارائه مناسب است که منجر به چسبندگی اطلاعات ارائه شده در ذهن یادگیرنده می‌شود.

حسابگری مکانی

16 اسفند 1390 بدون دیدگاه

بعضی فکر می کنند که حسابگری مکانی(GeoComputation) از زمانی که کامپیوترها در جغرافی استفاده شدند، به کار برده می شود، بعضی دیگر فکر می کنند که حسابگری مکانی کم یا بیش ابداع جدیدی است. تعاریف چاپ شده مختلفی درباره حسابگری مکانی وجود دارد، از حسابگری مکانی به عنوان «کاربرد محاسبات با کارایی بالا در حل مسائل حل نشده فعلی یا حتی مسائل مکانی ناشناخته گرفته» تا حسابگری مکانی به عنوان «آنچه که محققان و دست اندرکاران  آن انجام می دهند.»

حسابگری مکانی چیست؟

ما باید فرض کنیم که حسابگری مکانی «همان چیزی است که محققان و دست اندرکاران آن انجام می دهند نه چیزی بیشتر نه چیزی کمتر» عموما به عنوان پدر حسابگری مکانی شناخته می شود، در “مقدمه ای بر حسابگری مکانی” او می‌گوید که حسابگری مکانی عبارت است از «استفاده از انواع گوناگون و مختلفی از داده های مکانی و گسترش ابزارهای مکانی مرتبط با آنها در درون یک چارچوب کلی و به روش علمی،  حل انواع مسائل و تبدیل ابزارهای بی فایده کامپیوتری به ابزارهای مفیدی که بتوان آنها را به خوبی به کار برد.»

سه جنبه حسابگری مکانی را از دیگر علوم متمایز متمایز می کند: 1- تاکید بر موضوعات مرتبط با مکان؛ یعنی در حسابگری مکانی به اطلاعات جغرافیایی و مکانی علاقه مند ایم. 2- حجم محاسبات مورد نیاز؛ در نتیجه می توان راه حل های جدیدی برای مسائل فعلی یافت و همین طور مسائل تا به امروز لاینحل را حل کرد. 3- حسابگری مکانی نیازمند یک الگوی فکری(پارادایم) واحد است؛ «زیرا بر پایه جایگزین کردن مقادیر عظیمی از محاسبات به عنوان جانشینی برای تئوری و دانش مفقود و حتی تقویت هوش بنا شده است.»

آزمایش

13 اسفند 1390 ۲ دیدگاه

سلام

این نوشته به منظور آزمایش می‌باشد.

Categories: دسته‌بندی نشده Tags: