بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘نرم افزار’

{چگونه} در ArcGIS یک پلیگون را تقسیم کنیم؟

11 مرداد 1394 بدون دیدگاه

می‌خواستم تصاویر ماهواره‌ای گوگل یا بینگ را برای محدوده وسیعی دانلود کنم، برای دانلود باید محدوده مورد نظر به نرم‌افزار معرفی شود. در مقیاس‌های کوچک به طور مثال زوم 14، یا 15 تصاویر ماهواره‌ای گوگل مشکل خاصی وجود ندارد، تعداد tile های تصویری کم است و تصاویر ماهواره‌ای محدوده مورد نظر به راحتی دانلود می‌شود.

با بزرگ‌تر شدن مقیاس تعداد tile های تصویر به شدت افزایش می‌یابد، به طوری که با هر درجه افزایش زوم تعداد تصاویری که باید دانلود شود، 4 برابر می‌شود. به صورتی که برای محدوده مورد نظر من تا 600 هزار tile تصویر نیز می‌رسد. علاوه بر این مشکل دیگری برای دانلود تصاویر گولل وجود دارد، بدین صورت که با افزایش درخواست‌هایی که به سرور گوگل فرستاده می‌شود، آی‌پی درخواست کننده بلوک می‌شود و فرآیند دانلود قطع می‌گردد.

برای کاهش این مشکلات تصمیم گرفتم پلیگون محدوده مورد نظر را به پلیگون‌های کوچکتر تقسیم کنم. چطور این کار را انجام بدهیم؟ راه اول این است که پلیگون را به پلیگون‌هایی با عرض مساوی تقسیم کنیم، راه دوم این است که پلیگون را به پلیگون‌های کوچتر با مساحت‌های مساوی تقسیم کنیم. در این نوشته می‌خواهم چگونگی انجام این کار را توضیح دهم.

پیش از توضیح روش کار باید بگویم که پلاگین‌هایی خاصی وجود دارد که این کار را انجام می‌دهند، ولی دسترسی به این پلاگین‌ها برای من امکان‌پذیر نیست.

1- تقسیم پلیگون به عرض‌های مساوی

مرحله اول: از مسیر ArcToolbox>Data Management Tools> Feature Class> Create Fishnet دستور ایجاد Fishnet را اجرا کنید. این دستور فضا را به سلول‌های مستطیلی تقسیم می‌کند، خروحی می‌توان پلی‌لاین یا پلیگون باشد. بعد از اجرای دستور پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود:
در این پنجره در بخش Output Feature Class نام لایه خروجی را مشخص می‌کنیم. در بخش Template Extent بایستی محدوده انجام پردازش را مشخص کنیم، برای اینکه پلیگون مورد نظر به عرض‌های مساوی تقسیم شود، در این بخش Same as layer را انتخاب می‌کنیم. در بخش Cell Size Width/Height می‌توانید عرض و ارتفاع سلول‌ها را مشخص کنید، یا می‌توانید در بخش Number of Rows/Columns تعداد سطرها یا ستون‌های Fishnet را مشخص کنید. تیک بخش Create Label Points را بر دارید و Geometry Type را پلیگون انتخاب کنید. OK را بزنید و دستور را اجرا کنید.

مرحله دوم: لایه پلیگونی که می‌خواهید تقسیم‌اش کنید را با لایه Fishnet ای که در مرحله قبل ساختید، تقاطع بدهید.
از مسیر Geoprocessing> Intersection دستور Intersection را اجرا کنید. ابتدا لایه پلیگونی مورد نظر و سپس لایه Fishnet ساخته شده در مرحله قبل را انتخاب و دستور را اجرا کنید. با اجرای این دستور لایه پلیگونی مورد نظر به عرض‌های مساوی تقسیم می‌شود. می‌توانید هر کدام از این بخش‌ها را انتخاب کنید، سپس با راست کلیک بر روی نام لایه و از مسیر  Data> Export Data آن را به صورت Shapefile  ذخیره کنید.

ج) با افزایش تعداد سطرها و ستون‌ها تعداد خروجی‌هایی که می‌گیریم بسیار افزایش می‌یابد و این فرآیند تکراری و خسته کننده خواهد بود. برای رفع این مشکل می‌توان از Model Builder یا اسکریپت‌های پیتون استفاده کرد و فرآیند را به صورت خودکار انجام داد. من مدلی به شکل زیر برای خودکار سازی طراحی کردم.

 تقسیم پلیگون به مساحت‌های مساوی دشوارتر و پیچیده‌تر است. در نوشته بعدی یک روش ابتکاری را برای تقسیم پلیگون به مساحت‌های مساوی توضیح خواهم داد.

{چگونه} در اتوکد ژیزمان خطوط پیمایش را برچسب گذاری کنیم

29 آبان 1391 بدون دیدگاه

مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

در خط فرمان دستور Units را اجرا کنید.

پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود:

در قسمت Angle حالت مورد نظر خود را انتخاب کنید. در قسمت Precision دقت مورد نظر را وارد کنید. حالت Clockwise را تیک کنید. سپس در پایین پنجره بر روی دکمه Direction کلیک کنید. پنجره جدیدی به شکل زیر باز می‌شود. در این پنچره گزینه دوم یعنی North را انتخاب کنید. دوبار OK را بزنید تا از دستور Units خارج شوید.

حال برای برچسب‌گذاری آزیموت خطوط شبکه دستور Field را در خط فرمان اجرا کنید. پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود:

در قسمت Field Category گزینه Objects را انتخاب کنید. در بخش Field names روی Object کلیک کنید.

در قسمت Object Type بر روی دکمه انتخاب شیء  کلیک کنید.

در صفحه AutoCad شیء (خط) مورد نظر خود را انتخاب کنید. پنجره فوق به شکل زیر تغییر می‌یابد:

در قسمت Property گزینه Angle را انتخاب کنید.

در قسمت Format گزینه Current units را انتخاب کنید و Ok را بزنید.

آزیموت خط انتخاب شده بر روی صفحه به صورت متن نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی خط مورد نظر متن را بر روی خط شبکه قرار دهید.

آیا یک متخصص GIS به ابزار توسعه نیاز دارد؟

18 خرداد 1391 ۸ دیدگاه

در اینجا چند دلیل وجود دارد که بهتر است آنها را با هم بررسی کنیم.

 1. با خودکارسازی وظایف ArcGIS بهره‌وری خود را افزایش دهید.
 • چگونه: شما می‌توانید برای اجرای وظایف تکراری و زمانبر  اسکریپت ایجاد کنید، و می‌توانید اسکریپت‌های خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بعد از ساعات کاری اجرا شوند. می‌توانید روندهای کاری پیچیده خود را مستند و به سادگی آنها را تکرار کنید. می‌توانید روندهای کاری اسکریپت شده خود را با دیگر کاربران ArcGIS به اشتراک بگذارید، اشتراک‌گذاری می‌تواند بهره‌وری دیگران را نیز همزمان افزایش دهد.
 • زبان: پیتون جایگزینی برای AML، Avenue و VBA است. این زبان رایگان است، از چندین پلتفرم پشتیبانی می‌کند و با ArcGIS 10 یکپارچه شده است. اگر می‌خواهید وظایف ArcGIS را با اسکریپت ساده‌تر انجام دهید، پیتون را یاد بگیرد.
 1. GIS سازمان خود را توسعه دهید.
 • چگونه: اگر کاربران ناآشنا با GIS در سازمان شما وجود دارند که وظایف مرتبط با GIS انجام می‌دهند، شما می‌توانید به آنها با ساده‌سازی فرآیندها کمک کنید. ابزارهایی که آنها نیاز دارند را به آنها بدهید بدون اینکه آنها را مجبور کنید در ابزارها و توابع فراوانی که وجود دارد غرق شوند. شاید آنها هیچ گاه متوجه نشوند که از یک نرم‌افزار GIS استفاده می‌کنند – آنها تنها یک نقشه را باز می‌کنند، اطلاعات را به دست می‌آورند، و یک گزارش چاپ می‌کنند.
 • زبان: برای محیط‌های دسکتاپ، افزونه‌ها (add-ins) یک راه آسان برای ایجاد و سفارشی‌سازی تجربه ArcGIS هستند. فریمورک .net شرکت مایکروسافت معمولترین ابزاری است که برای ایجاد افزونه‌ها استفاده می‌شود. البته در ArcGIS 10.1 افزونه‌های پیتون نیز پشتیبانی می‌شوند.
 • بسیاری از سازمان‌ها شروع به استفاده از کارکنان غیر GIS‌ای کرده‌اند که از نرم‌افزارهای تحت وب استفاده می‌کنند، چرا که این نرم‌افزارها قابلیت دسترسی بالاتری دارند و به سیستم‌های سطح پایین‌تری برای اجرا نیاز دارند. یکی از راه‌های ایجاد سریع نرم‌افزارهای تحت وب سفارشی استفاده از ArcGIS Viewer for Flex  یا  ArcGIS Viewer for Silverlightاست. با استفاده از viewer ها نیازی نیست که کد بنویسید، شما فقط ابزارها و داده‌های مورد نیاز خودتان را پیکربندی می‌کنید.
 1. قابلیت‌های جدیدی اضافه کنید تا بتوانید از روندهای کاری اختصاصی سازمان خود پشتیبانی کنید.
 • چگونه: می‌توانید یاد بگیرید که چگونه نرم‌افزار GIS خود را سفارشی کنید به گونه‌ای که این نرم‌افزار برای کاربران دسکتاپ، آنلاین، یا موبایل – که با استفاده از محتوای جغرافیایی سازمان شما تصمیم‌هایی را اتخاذ، مدیریت و پشتیبانی می‌کنند – در دسترس باشد.
 • زبان: بستگی دارد که سازمان شما چه پلتفرمی را ترجیح می‌دهد. نرم‌افزارهای دسکتاپ در اغلب اوقات با استفاده از ArcEngine و .NET، جاوا یا C++ توسعه داده می‌شوند.

نتیجه‌گیری نهایی:

 • آیا نیاز به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی دارید؟ اگر این کار لازمه شغل فعلی‌تان نیست، در این صورت می‌توانید به یادگیری برنامه‌نویسی به عنوان فعالیتی اختیاری نگاه کنید.
 • آیا برنامه‌نویسی کمک می‌کند که کارتان را بهتر انجام دهید؟ احتمالا بیشتر از یک جنبه از کارتان می‌تواند بهبود بیابد اگر مقداری برنامه‌نویسی بدانید.
 • آیا دانش برنامه‌نویسی ارزش شما را برای کارفرمایتان افزایش می‌دهد و فرصت جدیدی در بازار کار برای شما فراهم می‌کند؟ یک ارزیابی غیرعلمی از فراخوان مشاغل نشان داده است که بیشتر از نیمی از فراخوان‌های مرتبط با GIS، مهارت‌های برنامه‌نویسی را به عنوان لازمه شغل درخواست کرده‌اند یا توصیه کرده اند که متقاضی در این زمینه مهارت داشته باشد. توسعه مهارت‌های برنامه‌نویسی ارزش سرمایه‌گذاری و تلاش را دارد و به شما کمک می‌کند که در شغل‌تان موفق باشید.

خودآموز تحلیل‌های رگرسیون در ArcGIS 10

13 خرداد 1391 بدون دیدگاه

تحلیل‌های رگرسیون یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزارهای تحلیلی است. تقریبا همه زمینه‌های دانش که نیازمند بررسی روابط عِلی اند از این ابزارها استفاده می کنند. علوم مکانی نیز یکی از این علوم است که رابطه تنگاتنگی با فضا دارد.

شرکت ESRI یک خودآموز تهیه کرده است که در آن چگونگی انجام تحلیل‌های رگرسیون در نرم‌افزار ArcGIS 10 نشان داده می‌شود. خودآموز نشان می‌دهد که چگونه این تحلیل‌ها انجام می‌شود، و برخی از ملاحظاتی که در هنگام کار با داده‌های مکانی مورد استفاده در تحلیل‌های رگرسیون وجود دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این خودآموز به صورت فایل PDF  همراه با داده‌های نمونه ارائه شده است. بعد از اینکه خودآموز را دانلود کردید، یک فولدر با نام "SpatialStats" در رایانه خود ایجاد کنید، سپس خودآموز را در این فولدر از حالت فشرده خارج کنید.

دانلود خودآموز تحلیل‌های رگرسیون در ArcGIS 10 از ERSI

دانلود خودآموز تحلیل‌های رگرسیون در ArcGIS 10 از پرشین گیگ

{چگونه} نقشه‌ی مورد نظر خود را از سرویس نقشه‌های بینگ دانلود کنیم

10 خرداد 1391 ۳ دیدگاه

در نرم‌افزار ArcGIS 10 این امکان فراهم شده است که بتوان به نقشه‌های بینگ به عنوان نقشه پس‌زمینه به صورت رایگان دسترسی پیدا کرد. این نقشه‌ها شامل لایه‌ی تصاویر هوایی، نقشه‌های هیبرید و نقشه‌ی راه‌ها می‌باشد. اگر نقشه‌های سرویس نقشه‌های بینگ را به عنوان تصاویر پس‌زمینه خود انتخاب کنید این امکان فراهم می‌شود که بتوانید تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک بالا را بطور مستقیم در ArcGIS 10 دانلود کنید.

مراحل کار به این صورت است:

 1. فایل Bing_Maps.MXD را از اینجا یا اینجا دانلود کنید.
 2. این فایل را با استفاده از ArcGIS Desktop 10 باز کنید. شما باید به اینترنت متصل باشید تا بتوانید نقشه‌های بینگ را به عنوان نقشه پس‌زمینه مشاهده کنید.
 3. بر روی نقشه‌ای که می‌خواهید دانلود کنید، زوم کنید. همچنین می‌توانید یکی از لایه‌های خود به عنوان لایه مرجع در نظر بگیرید و از گزینه  Zoom to layer استفاده کنید.
 4. از منوی File گزینه‌ی Export Map را بزنید. در قسمت Save as type گزینه TIFF(*.tif) را انتخاب کنید. نام مورد نظر خود برای فایل خروجی را مشخص کنید.
 5. در بخش Options تب General قدرت تفکیک دلخواه خود را وارد کنید، مطمئن شوید که گزینه Write World File را انتخاب کرده‌اید.
 6. در بخش Options تب Format، گزینه Write GeoTIFF tags را انتخاب کنید.
 7. Save را بزنید. نقشه‌ای خواهید داشت که از سرویس نقشه‌های Bing دانلود شده است.

برای اطلاعات بیشتر از این لینک بازدید کنید.

سمینار یادگیری کار با داده‌های لیدار در ArcGIS 10.1

1 خرداد 1391 ۳ دیدگاه

کاربران در نرم‌افزار ArcGIS 10.1 که به زودی منتشر خواهد شد، می‌توانند داده‌های لیدار (lidar) را مدیریت، مشاهده و به روزرسانی کنند، و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند، بدون اینکه نیاز باشد فرمت اولیه این داده‌ها را تغییر دهند.

بدین منظور شرکت ERSI یک سمینار تمرینی زنده را میزبانی می‌کند که چگونگی کار با داده‌ها لیدار در آن آموزش داده خواهد شد. در این سمینار در تاریخ 24 می 2012 برگزار می‌شود. در این سمینار روش‌هایی معرفی خواهد شد که ArcGIS با استفاده از آنها داده‌های لیدار را مدیریت می‌کند. همچنین همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه داده‌ها را به صورت نقطه‌ای یا TIN مشاهده کنید، اندازه‌گیری انجام دهید و کدها را ویرایش و طبقه‌بندی کنید.

بعد از مشاهده این سمینار یاد می‌گیرید که چگونه

 • مدل‌های سطح را با استفاده از داده‌های لیدار مشاهده و ایجاد کنید.
 • کدهای طبقه‌بندی LAS را ویرایش کنید
 • به فایل‌های LAS از طریق مجموعه‌داده‌های موزائیکی دسترسی پیدا کنید.

برای دسترسی به این سمینار نیاز به اینترنت پر سرعت و حساب کاربری ESRI دارید.

دانلود نرم‌افزارهای ESRI

28 اردیبهشت 1391 بدون دیدگاه

ازاین لینک ftp می‌توانید بسیاری از نرم‌افزارهای تولید شده توسط شرکت ESRI را دانلود کنید. این نرم‌افزارها عبارتند از:

ESRI_version_10.0:

ArcGIS_License_Manager_v11.6

ArcIMS

ArcSDE

Desktop

Image_Server

Mobile

Server

 

ESRI_version_9.3.1:

ArcIMS

ArcSDE

Desktop

FlexNet_Publisher_11.6

Image_Server

Server

این سایت هیچ مسئولیتی درباره استفاده غیرقانونی از این محصولات برعهده نمی‌گیرد. لطفا کپی‌رایت محصولات را رعایت کنید.

Categories: نرم افزار Tags:

نقاط مورد علاقه خود در گوگل ارث را به اشتراک بگذارید

4 اردیبهشت 1391 بدون دیدگاه

در گوگل ارث گشت می‌زنید و چیزهای جالبی پیدا می‌کنید که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید. چطور این کار را انجام می‌دهید؟ چند راه برای این کار وجود دارد:

ذخیره یک فایل KML

این روش از ابتدای ایجاد گوگل ارث وجود داشته است و هنوز یک روش محبوب است. یک placemark به نقشه اضافه کنید، در منوی Places در سمت چپ بر روی آن راست کلیک کنید، و Save Place As را انتخاب نمایید. فایل KML یا KMZ که حاصلی می‌شود را می‌توانید به هر کسی که دوست دارید بفرستید، آن شخص می‌تواند موقعیت مورد نظر را در گوگل ارث بر روی رایانه خودش مشاهده کند. می‌توانید فایل خود را در مکان‌هایی مانند Google Earth Community یا Google Earth Hacks به اشتراک بگذارید تا بازدیدکنندگان بیشتری پیدا کند.

از گزینه‌های Share استفاده کنید

در گوگل ارث 6.2 این امکان ایجاد شده است که مکان‌های موردعلاقه‌تان را به صورت مستقیم از گوگل ارث با استفاده از گزینه Share در گوشه سمت راست بالای صفحه به اشتراک بگذارید (برای این کار ابتدا باید با استفاده از گوگل ارث وارد اکانت گوگل خود شوید)

Share screenshot on google+: این یک ویژگی جالب است، ولی متاسفانه تنها یک اسکرین شات از آنچه در پنجره گوگل ارث دیده می‌شود را به اشتراک می‌گذارد، گوگل امیدوار است که در آینده این امکان فراهم شود که یک فایل KML به همراه این تصویر به اشتراک گذاشته شود تا افرادی که در حلقه‌های شما قرار دارند بتوانند به سرعت از مکانی که شما بازدید کرده‌اید دیدن کنند.

Email Image: یک اسکرین‌شات گرفته می‌شود و به یک دوست ایمیل می‌شود. همچنین می‌توان این تصویر را از مسیر File -> Save -> Save Image ذخیره کرد.

Email View: مشابه گزینه قبلی است، با این تفاوت که این بار یک فایل KML تولید می‌شود و به دوست‌تان ایمیل می‌گردد.

استفاده از سایتی مانند EarthURL.org:

با استفاده از EarthURL.org شما می‌توانید بر روی مکان مورد علاقه‌تان بروید، سپس URL سایت را کپی کنید و از طریق Email یا شبکه‌های اجتماعی با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید، هر کسی که این لینک را در مرورگر خود باز کند به نقطه‌ای می‌رود که شما از آن بازدید کرده‌اید. یک نکته بسیار خلاقانه درباره این سایت این است که همانطور که شما بر روی زمین حرکت می‌کنید URL سایت به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند.

اینها چند روش برای به اشتراک گذاری موقعیت‌ها از گوگل ارث بودند. شما از چه روش یا سایتی استفاده می‌کنید؟

یک تحلیل‌گر GIS چه کاری انجام می‌دهد؟

31 فروردین 1391 بدون دیدگاه

پاسخ کوتاه به این پرسش این است که « یک تحلیل‌گر GIS می‌داند که چگونه یک نرم‌افزار GIS را بکار برد» مانند ArcGIS، MapInfo یا Intergraph. گستره وظایفی که یک شرکت انتظار دارد تا تحلیل‌گر GIS با استفاده از این نرم‌افزارها انجام دهد عبارتند از:

 1. تولید نقشه: انتخاب لایه‌ها، انتخاب نمادها برای عوارض، جایگذاری لیبل‌ها و راهنمای نقشه، و انتشار نقشه به صورت کاغذی، گرافیک کامپیوتری یا وب سرویس.
 2. تولید داده: جمع‌آوری اطلاعات مکانی از منابع مختلف و تبدیل آنها به لایه‌های GIS. معمولا از دو روش برای جمع‌آوری داده استفاده می‌شود که عبارتند از: رقومی‌سازی و زمین مرجع کردن.
  • رقومی‌سازی: ایجاد پایگاه‌داده مکانی از منابعی مانند نقشه‌های کاغذی یا تصاویر هوایی و ماهواره‌ای. این کار اغلب با اسکن کردن نقشه، زمین‌مرجع کردن آن، و سپس ترسیم عوارض بر روی صفحه کامپیوتر انجام می‌شود.
  • زمین مرجع کردن: اختصاص مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی، یا سیستم مختصات‌های دیگر) به داده‌های مکانی. این کار با تطبیق داده‌ها با یک منبعِ دارای مختصات معلوم انجام می‌شود.
 3. مدیریت پایگاه داده: افزودن صفات به داده‌ها، سازماندهی عوارض در چارچوب قالب‌های از پیش تعریف شده، افزودن متادیتایی که منابع داده را مستند می‌کند، تاریخ ایجاد و ویرایش پایگاه‌داده، تاریخچه پردازش‌ها و غیره کارهایی است که یک تحلیل‌گر GIS در این زمینه انجام می‌دهد.
 4. خودکارسازی: اسکریپت‌نویسی با استفاده از VBA، پیتون یا سازنده مدل (Model Builder) برای افزایش بازدهی وظایف تکراری.
 5. آنالیز داده‌ها: پاسخگویی به سوالاتی که یک GIS می‌تواند راه‌حلی برای آنها ارائه دهد، سوالاتی درباره اینکه اشیاء در کجا قرار گرفته‌اند، فاصله میان آنها، مساحتی که پوشش می‌دهند، الگوهایی که در توزیع مکانی آنها دیده می‌شود.

تازه‌ترین تصاویر گوگل ارث را با استفاده از KML به روزرسانی تصاویر گوگل بیابید

10 فروردین 1391 ۲ دیدگاه

این فایل KML را دریافت کنید و آن را در گوگل ارث باز کنید، مناطقی که به وسیله خطوط قرمز مشخص می‌شوند دارای تصاویری هستند که اخیرا به روزرسانی شده‌اند.

همچنین می‌توانید از این فایل برای دیدن مناطقی که پیش از این به روزرسانی شده‌اند نیز استفاده کنید، تنها کافی است فولدر "Previous Updates" را در فایل باز کنید.

به یاد داشته باشید که که اگر یک تصویر برای گوگل ارث تازه باشد، این تصویر لزوما تصویر جدیدی نیست. همواره می‌توانید تاریخی که تصویر در آن اخذ شده است را با زوم کردن و نگاه به گوشه چپ پایین پنجره بیابید، همانطور که در تصویر زیر دیده می‌شود.

نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که جدیدترین تصویر گاهی اوقات در بخش تصاویر تاریخی "historical imagery" پنهان شده است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که گوگل تصویر به روزرسانی شده را برای یک منطقه اخذ می‌کند، ولی تصمیم می‌گیرد که تصویر موجود بهتر است. تصویر جدید به بخش تصاویر تاریخی منتقل می‌شود و می‌توان آن را از آنجا مشاهده کرد و تصویر پیش‌فرض همان تصویر با کیفیت‌تر باقی می‌ماند.