بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘عمومی’

سال جهانی نقشه

31 مرداد 1394 ۲ دیدگاه

امسال (2015-2016 میلادی) به عنوان سال جهانی نقشه معرفی شده است. سال جهانی نقشه از آگوست 2015 شروع می‌شود و تا دسامبر 2016 ادامه خواهد داشت.

Categories: عمومی Tags:

انتخاب رشته و دانشگاه مناسب

29 تیر 1394 بدون دیدگاه

با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی جدید رقابت دانشگاه‌های کشور برای جذب دانشجو آغاز شده است. این رقابت جدی و برای دانشگاه‌های خصوصی و آزاد رقابتی حیاتی است، چرا که بخش بزرگی از هزینه‌های آنها و تبعا اقتصادشان وابسته به شهریه‌ای است که دانشجو تامین می‌کند. به همین دلیل رقابت برای ترغیب و جذب دانشجوی جدید از چند وقت پیش آغاز شده است. در این نوشته می‌خواهم معیارهایی را مطرح کنم که بهتر است برای انتخاب یک دانشگاه و رشته و گروه مناسب در نظر گرفت.
برای این منظور باید وضعیت داشگاه و رشته مورد نظرتان را از منظر 6 فاکتور آموزش، پژوهش، استخدام فارغ‌التحصیلان، امکانات، آنلاین بودن و مسئولیت‌پذیری اجتماعی بررسی کنید. تمام نوشته زیر بر این فرض استوار است که هدف شما از ادامه تحصیل دانشگاهی قرار گرفتن در محیط رشد علمی و یافتن شغل مناسب در آینده است.

1- آموزش
نقش اصلی دانشگاه آموزش نسل آینده جوانان متخصص و مبتکر است. برای آموزش مناسب شما نیاز به استاد خوب، منابع علمی مناسب و بروز، آزمایشگاه‌ها و امکانات مناسب دارید.
اساتید

بسیاری از دانشگاه‌ها -به خصوص غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور- برای کاهش هزینه‌ها از مدرسان حق‌التدریس استفاده می‌کنند. به صورتی که فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا حتی دانشجویان می‌توانند با عنوان حق‌التدریس و بدون هیچ مصاحبه و آموزشی مشغول تدریس شوند. دانشگاه اصراری به حفظ مدرسان با تجربه ندارد و مدرسانی که حداقلی از تجربه را اندوخته‌اند به راحتی کنار می‌روند و فارغ‌التحصیلان کم‌تجربه جای آنها را می‌گیرند. گاه یک مدرس ملزم است در طول یک سال تحصیلی ده‌ها واحد غیرمرتبط با یکدیگر را تدریس کند. مدرس بودن به دلیل ماهیت پاره‌وقت بودنش فرصت مطالعه و رشد را از مدرس می‌گیرد، ضمن اینکه در خارج ساعات تدریس دسترسی به مدرس بسیار محدود خواهد بود. به صورت خلاصه با وجود زحمتی که مدرسان می‌کشند، کیفیت تدریس‌ها آنها پایین است. تجربه سه سال تدریس من نشان می‌دهد یکی از اصلی‌ترین عوامل اعتراضات دانشجویان همین مورد بوده است. به تبلیغات دانشگاه‌ها در مورد اعضای هیات علمی‌شان توجه چندانی نکنید، خودتان پرس‌وجو کنید.

از مسئولین دانشگاه این سوالات را بپرسید:

– گروه آموزشی مورد نظر چند عضو هیات علمی تمام وقت دارد؟ مکان استقرار این اساتید را بیابید و با آنها صحبت کنید.

– یک لیست کامل از دروسی که در چند سال گذشته تدریس شده‌اند دریافت کنید. این لیست خیلی مهم است، بعضی دانشگاه‌ها به صورت صوری تعدادی هیات علمی جذب کرده‌اند ولی این اعضاء صوری هیچ تدریسی ندارند این لیست وضعیت این اساتید را مشخص خواهد کرد. اگر در گروهی چنین مغایرتی را مشاهده کردید، آن گروه را از انتخاب‌‌های‌تان حذف کنید. این یک بی‌اخلاقی و بی‌قانونی آشکار است و نشانه خوبی برای آن دانشگاه و گروه نیست.

– چند درصد از دروس توسط اعضاء هیات علمی تدریس می‌شوند؟

– نسبت تعداد کل دانشجویان گروه به اعضاء هیات علمی را محاسبه کنید. اگر این نسبت بیش از 20 است به کیفیت آموزشی آن گروه به صورت جدی شک کنید.
منابع علمی
برای تدریس دروس یک سرفصل توسط وزارت علوم تدوین شده است. در مورد این سرفصل تحقیق کنید. برای بسیاری از رشته‌ها این سرفصل در سال 1375 تدوین شده است که نزدیک 20 سال از تدوین آن می‌گذرد بسیاری از این سرفصل‌ها قدیمی شده اند و با علم و فناوری روز فاصله زیادی دارند.  از گروه آموزشی مورد نظر در مورد تغییراتی که در این سرفصل اعمال کرده‌اند پرس‌وجو کنید. بهانه‌هایی مانند اینکه ما تابع وزارت علوم هستیم را به هیچ وجه نپذیرید، چنین بهانه‌هایی را نشانه عدم مسئولیت‌پذیری گروه در مورد بروز بودن آموزش‌هایش بگیرید و بر نام گروه خط بکشید.
از سوی دیگر همین سرفصل‌های قدیمی نیز بایستی کامل و درست تدریس شوند. سرفصل‌ها برای 17 هفته تدوین شده‌اند، در صورتی که کل طول تدریس در یک ترم حداکثر به 12 یا 13 جلسه می‌رسد، برنامه گروه را درباره چگونگی پر کردن این گپ بدانید. اکثر دروس اغلب از روی جزوه‌های (قدیمی) اساتید دانشگاه‌های دیگر تدریس می‌شوند. به انتشارات دانشگاه مراجعه کنید و جزوه‌های دروس گروه موردنظرتان را مرور کنید، به تاریخ تدوین جزوه‌ها و کیفیت آن‌ها توجه ویژه داشته باشید.

آزمایشگاه‌ها و امکانات مناسب
آموزش بسیاری از دروس به خصوص در رشته‌های فنی نیازمند آزمایش‌گاه‌ها و امکانات مناسب است. از سرفصل دروس رشته مورد نظرتان نام این آزمایشگاه‌ها را بیابید، از مسئولین دانشگاه بخواهید که مجوز بازدید از این آزمایش‌گاه‌ها را صادر کنند. امکانات دانشگاه‌های مختلف را از این نظر با یکدیگر مقایسه کنید.

2- پژوهش
میزان پژوهش‌هایی که در گروه انجام شده است، معیار خوبی برای نمایش میزان فعالیت و خلاقیت آن است. اگر علاقه به پژوهش دارید، وضعیت دانشگاه را از نظر دارا بودن زیرساختارهای پژوهشی شامل کتابخانه غنی، دسترسی به منابع علمی، مراکز تحقیقاتی، ارتباطات علمی داخلی و بین‌المللی، امکان شرکت در همایش‌های داخلی و بین‌المللی بررسی کنید. به استدلال‌های تحقیر کننده‌ای مانند «دانشجوی کارشناسی را چه به پژوهش؟» توجه نکنید. اول وجود فضای پژوهشی در دانشگاه لازمه رشد کیفیت آموزش است، دوم تا حد زیادی انگیزه دانشجویان را تقویت می‌کند و سوم آنها را با پیشرفت‌های علمی و فنی رشته خود آشنا می‌کند.

3- استخدام فارغ التحصیلان
به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل دانشجویان برای کسب تحصیلات دانشگاهی امید به کسب منافع آتی از طریق دستیابی به شغل مناسب است. بنابراین یکی از وظایف دانشگاه‌ها در کشورهای پیشرفته، پیگیری وضعیت فارغ‌التحصیلان خود در مشاغل مرتبط و ارائه گزارش مستند به آمار در این زمینه است. اکثر دانشگاه‌های ایران به بهانه اینکه ایجاد اشتغال وظیفه ما نیست، از انجام این وظیفه طفره می‌روند. بله ایجاد اشتغال وظیفه شما نیست، ولی ارائه گزارش از وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان‌تان نشان‌دهنده کیفیت آموزش شما، میزان مسئولیت‌پذیری‌تان و راهنمایی برای بهبود کیفیت دانشگاه‌تان است. ضمنا کسی که می‌خواهد رشته-شهر شما را انتخاب کند باید بداند با چه احتمالی در این رشته شغل پیدا خواهد کرد.

به جد از  گروه-دانشگاه موردنظرتان بخواهید که گزارش وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان‌ش را ارائه دهد. جملاتی کلی مانند اینکه در رشته فلان هیچ فارغ‌التحصیل بیکاری وجود ندارد، کاملا شهودی است و مثال‌های نقض زیادی برای آن وجود دارد. هیچ چیز جای آمار مستند را نمی‌گیرد، اگر دانشگاهی یافتید که چنین آماری را تولید کرده بود در انتخاب آن شک نکنید. اگر رشته خاصی مدنظرتان است با فارغ‌التحصیلان جدید آن رشته گفتگو کنید، هیچ کسی به اندازه آنها از نزدیک با وضعیت اشتغال آن رشته و مشکلات آن آشنایی ندارد. این را یادتان باشد که شما 4 سال بعد فارغ‌التحصیل خواهید شد، ظرفیت آموزشی رشته مورد نظرتان را در 4 سال بعد برآورد کنید. به طور مثال رشته نقشه‌برداری تا 2 سال پیش وضعیت خوبی در شهر زنجان داشت، ولی امروز با خروج تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان این رشته از دانشگاه آزاد زنجان، وضعیت اشتغال آن مناسب نیست و در سال‌های پیش‌رو بدتر نیز خواهد شد.

4- امکانات
بخشی از امکانات مورد نیاز در بخش آموزش مورد بحث قرار گرفت. بخش دیگری از امکانات مرتبط با وضعیت دانشگاه است. این امکانات را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:
1- وضعیت کلاس‌ها: 4 سال در این فضا آموزش خواهید دید. وضعیت کلاس‌ها را از نظر ویدئو پروژکتور، نور مناسب، گرمایش و سرمایش، نظافت و حتی صندلی‌ها بررسی کنید. وجود کلاس مناسب نشان‌دهنده احترامی است که دانشگاه به دانشجویانش قائل است.
2- امکانات ورزشی: نشان‌دهنده میزان اهمیت دانشگاه به سلامت و نشاط دانشجویانش است، وضعیت دانشگاه را از نظر امکانات ورزشی مختلف و چگونگی و سطح دسترسی به آنها بررسی کنید.
3- محوطه دانشگاه: محوطه دانشگاه جایی است که 4 سال در آن زندگی خواهید کرد. این معیار تا آنجا اهمیت دارد که معمولا نسبت مساحت دانشگاه به تعداد دانشجویان یکی از معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است و هر چه بزرگتر باشد، بهتر است.
4- انجمن‌های علمی و فرهنگی: جایی است که شما کار گروهی را یاد خواهید گرفت و شبکه اجتماعی‌تان را گسترش خواهید داد. حتما از فضای انجمن علمی گروه موردنظرتان بازدید کنید و از اقدامات پیشین آنها پرس‌وجو کنید.
5- اینترنت: از حجم، سرعت و تعداد ساعات دسترسی‌تان به اینترنت اطلاع پیدا کنید.

5- آنلاین بودن دانشگاه
وب‌سایت دانشگاه و بخش‌های مختلف آن را بررسی کنید. آیا ارتباط با اساتید از طریق وب‌سایت امکان‌پذیر است؟ آیا اطلاعات دروس بر روی وب سایت دانشگاه موجود است؟ آیا اطلاعیه‌های گروه از طریق وب‌سایت در دسترس است؟ چه میزان از اطلاعات و امکانات دانشگاه از طریق وب‌سایت در دسترس است؟ یا وب‌سایت دانشگاه فضایی برای پخش اخبار، ملاقات‌ها و اقدامات رئیس دانشگاه است.

6- مسئولیت‌پذیری اجتماعی
این فاکتور نشان می‌دهد که دانشگاه تا چه اندازه با محیط اطرافش ممزوج شده است. آیا دانشگاه یک تکه جدا افتاده و حتی منفور در شهر است؟ یا تبدیل به بخش جدایی ناپذیر شهر شده و مایه افتخار آن است. دانشگاه تا چه حد برای شهر سودآور است؟ تا چه حد در فعالیت‌های خیرخواهانه مشارکت دارد؟ آیا دانشگاه تنها به فکر سود خود است یا برای محیط اطراف خود هم سودآور است.
آیا سخنرانی، سمینار، کارگاه و کنفرانسی برگزار شده است که جامعه علمی شهر از قبل آن رشد پیدا کند. این گروه نقشی در رسانه‌های محلی در راستای کمک به افزایش آگاهی‌ها مرتبط با رشته مورد نظر دارد.

توصیه جدی من این است که با  توجه به شهریه‌ای که پرداخت خواهید کرد، همه موارد بالا را بررسی و با آگاهی انتخاب کنید. در این صورت یا رشته و دانشگاه مناسبی را انتخاب خواهید کرد، یا در صورتی که دانشگاه مناسبی را انتخاب نکردید، میزان نارضایتی‌تان کاهش پیدا خواهد کرد چرا که پیش از شروع تحصیل از همه کاستی‌ها و نقص‌ها آگاه بوده‌اید. ضمن اینکه چنین مطالبه‌گری‌هایی دانشگاه‌ها را موظف خواهد کرد که مسیر نادرست فعلی‌شان را اصلاح کنند و به دانشجویان، اساتید و خواسته‌های آنها احترام بگذارند، چرا که در غیر این صورت منابع تامین مالی‌شان قطع خواهد شد.

Categories: عمومی, نقشه‌برداری Tags:

چند درصد از کل اطلاعات موجود زمین مرجع اند؟

11 بهمن 1393 ۲ دیدگاه

در منابع GIS بسیار ادعا می‌شود که 80 درصد از کل اطلاعات موجود مرتبط با یک نقطه بر روی  زمین است. به عبارت دیگر این اطلاعات زمین مرجع‌اند. ادعای 80 درصدی نخستین بار در گزارشی از شهرداری Burnaby ارائه شد. سپس این ادعا در منابع علمی دیگر بدون توجه به منشاء اولیه آن (داده های شهرداری و دولت) تکرار شد. به نظر می رسد این ادعا بیش از حد و بدون توجه به منشاء آن تعمیم یافته باشد.
نتایج مطالعه Hahmann و Burghardt  بر روی ویکی پدیای آلمانی زبان ادعای 80 درصدی را تایید نمی‌کند ولی شواهدی ارائه می‌دهد که می‌تواند تاییدی بر ادعای 60 درصد باشد. بدین‌ترتیب می‌توان ادعا کرد 60 درصد از کل اطلاعات موجود زمین مرجع‌اند.

تجربه من نشان می دهد جای چنین تحقیقاتی در فضای کار شرکت های ایرانی به شدت احساس می شود. معمولا مدیران وقتی می خواهند بر روی GIS سرمایه گذاری کنند یکی از سوالاتی که در ذهن شان هست پاسخ به این مساله است. چند درصد از اطلاعات ما ماهیت مکانی دارند؟ چه بخشی از تصمیمات ما وابسته به وجود اطلاعات مکانی بروز و دقیق است؟ میزان بازگشت سرمایه گذاری ما در GIS تا چه حد و از کجاست؟ متاسفانه دانشگاه های ایرانی فعال در رشته علوم اطلاعات مکانی تاکنون در حوزه اقتصاد GIS پژوهش خاصی چه در سطح دکترا و چه در سطح کارشناسی ارشد انجام نداده اند. اگر دنبال موضوع  پایان نامه هستید (بسیاری از ارجاعات به این سایت از همین بخش است) حوزه اقتصاد GIS یک حوزه کاملا جدید در ایران است.

Categories: عمومی Tags:

کارتوگرام و انواع آن

8 دی 1391 بدون دیدگاه

تهیه‌کننده و نویسنده: سید اسد موسوی

کارتوگرام‌ها ابزار بصری مفیدی برای نمایش داده‌های آماری در مورد مجموعه‌ای از مناطق مانند کشورها، ایالات و یا شهرستان‌ها می‌باشند. اندازه یک منطقه در کارتوگرام مرتبط با یک متغیر خاص جغرافیایی است. رایج‌ترین متغیر جمعیت است: در یک کارتوگرام جمعیتی، اندازه‌های مناطق متناسب با جمعیت آنها می‌باشد. در واقع، کارتوگرام عملا قادر به نمایش بیش از یک متغیر جغرافیایی در یک زمان است: کارتوگرام می‌تواند متغیر جغرافیایی دوم را به وسیله سایه-روشن رنگ مشخص نماید.

در کارتوگرام اندازه مناطق اندازه‌های واقعی نیستند و از این رو مناطق به طور کلی نمی‌توانند ویژگی‌های شکل و همسایگی خود را هم‌زمان حفظ کنند. یک کارتوگرام خوب، در هر حال، به هر طریق ممکن قابلیت شناسایی را حفظ می‌کند.

 به طور کلی، چهار نوع از کارتوگرام‌ها وجود دارد. نوع استاندارد (کارتوگرام مساحت پیوسته نیز نامیده می‌شود) شامل نواحی تغییر شکل داده شده است، بنابراین اندازه‌ های دلخواه را می‌توان به دست آورد و مجاورت را حفظ کرد.

جمعیت اروپا (کد کشور ها مطابق استاندارد IS0 3166 می‌باشد).

نوع دوم از کارتوگرام، کارتوگرام مساحت گسسته است. مناطق دارای شکل صحیح می‌باشند، اما  کوچک شده‌اند. گاهی به منظور قابل شناسایی بودنِ نقشه، مناطق کوچک شده در بالای مناطق اصلی نشان داده می‌شوند. نوع سوم از کارتوگرام مبتنی بر دایره است و بوسیله Dorling  معرفی شده است. نوع چهارم از کارتوگرام، کارتوگرام مستطیلی است که توسط Raisz  در سال 1934 معرفی شده است؛ هر منطقه توسط یک مستطیل مشخص می‌شود؛ این نوع دارای این مزیت بزرگ است که اندازه (مساحت) هر منطقه بسیار بهتر از دو نوع اولی می‌تواند برآورد شود. با این حال، شکل مستطیلی کمتر قابل تشخیص است در نتیجه ایجاد خروجی مطلوب دارای محدودیت است. کارتوگرام های ترکیبی از اولین و چهارمین نوع نیز وجود دارد. درکارتوگرام هیبریدی از چندضلعی‌های مستقیم‌الخط با تعداد راس‌های اندک به جای مستطیل استفاده می‌شود.

معیارهای کیفیت. مطلوبیت یک کارتوگرام مستطیلی بوسیله چند عامل تعیین می‌شود. یکی از اینها عبارت است از خطای کارتوگرافیکی، که برای هر منطقه به صورت  تعریف شده است. که در آن  مساحت منطقه در کارتوگرام و  مساحت تعیین شده منطقه با توجه به متغیر جغرافیایی مورد نظر می‌باشند. لیست زیر خلاصه‌ای از تمام معیارهای کیفی است:

 • متوسط ​​و حداکثر خطای کارتوگرافی.
 • مجاورت صحیح مستطیل ها (به عنوان مثال، مستطیل برای آلمان و فرانسه باید در مجاورت و مستطیل های آلمان و اسپانیا نباید مجاور هم قرار گیرند).
 • حداکثر نسبت منظر
 •  موقعیت‌های نسبی مناسب (به عنوان مثال، مستطیل هلند باید در غرب آلمان قرار گیرد).

برای کارتوگرام کاملا مستطیل شکل ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه معیارها به طور هم‌زمان ارضاء شوند. شکل زیر مثالی را نشان می‌دهد که در آن مجاورت صحیح باید قربانی رسیدن به خطای کوچک‌تر کارتوگرافی شود. در مثال‌های بزرگ‌تر، مقید کردن نسبت منظر مستطیل‌ها موجب ایجاد خطای کارتوگرافی بزرگتر می‌شوند.

اعداد داخل مستطیل نشان‌دهنده مساحت‌های مورد نظر است

تراپیپر، دستیار تحقیق شما

17 مهر 1391 ۱ دیدگاه

امروز به دنبال یافتن راهی برای دریافت استانداردهای ASCE بودم که با سایت تراپیپر آشنا شدم. این سایت خودش را این طور معرفی کرده است:

«هدف تراپیپر کمک و همراهی با اساتید دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران در امر تحقیق و پژوهش است. در این راستا تراپیپر منابع علمی و مقاله های پژوهشی مورد نیاز مراجعین را در کمترین زمان و بسیار ساده فراهم می کند. رابط کاربری طراحی شده بسیار ساده و دوستانه محقق را در دستیابی به منابع مورد نیاز از جمله مقاله های لاتین، استانداردها و دیگر منابع راهنمایی می کند.»

به کمک این سایت می‌توان به راحتی و با هزینه‌ای پایین مقالات و استانداردهای مختلف خارجی را دزیافت کرد. برای ثبت نام به اینجا مراجعه کنید.

Categories: عمومی Tags:

روش‌های طبقه‌بندی استاندارد

7 خرداد 1391 ۲ دیدگاه

شکستگی‌های طبیعی (Natural breaks –Jenks-)

طبقه‌بندی براساس گروه‌بندی‌های طبیعیِ موجود در ذات داده‌ها انجام می‌شود. نقاط شکستگی بین دسته‌ها به گونه‌ای معین می‌شود که به بهترین وجه ممکن مقادیر مشابه در یک گروه جای داده شوند و تفاوت مابین کلاس‌ها بیشینه شود.  عوارض در کلاس‌هایی قرار می‌گیرند که مرز آنها بطوری تعیین شده است که در این مرزها تغییرات نسبی بزرگی در مقادیر داده‌ها صورت می‌گیرد.

چارک (Quantile)

تعداد مساوی از عوارض در هر کلاس قرار می‌گیرد. طبقه‌بندی چارک مناسب داده‌هایی است که به صورت خطی توزیع یافته‌اند. به دلیل اینکه عوارض به وسیله تعداد در هر کلاس دسته‌بندی می‌شوند، نتیجه‌ای که حاصل می‌شود ممکن است گمراه‌کننده باشد. عوارض مشابه ممکن است در کلاس‌های مجاور قرار بگیرند، یا عوارضی که دارای مقادیر بسیار متفاوتی هستند ممکن است در یک کلاس قرار بگیرند. این انحراف را می‌توان به کمک افزایش تعداد کلاس‌ها کاهش داد.

بازه‌های مساوی (Equal interval)

در این نوع طبقه‌بندی دامنه مقادیر خصوصیت به بازه‌های مساوی تقسیم می‌شود، تعداد بازه‌ها تعیین می‌شود سپس بر اساس این تعداد مشخص می‌گردد که نقاط شکستگی در کجا قرار بگیرند. برای مثال، اگر عوارض دارای خصوصیتی باشند که در دامنه 0 تا 300 قرار می‌گیرد و تعداد کلاس‌ها سه تعیین شود، هر کلاس نشان‌دهنده بازه 100 تایی خواهد بود که دامنه‌ها عبارتند از 0-100، 101-200، 201-300. به طور مثال برای نشان دادن این واقعیت که یک فروشگاه جزو گروهی از فروشگاه‌هاست که یک سوم از کل فروش را در اختیار دارند، می‌توان از این نوع طبقه‌بندی استفاده کرد.

بازه‌های تعریف شده (Defined interval)

در این نوع طبقه‌بندی اندازه بازه تعیین می‌شود به کمک این اندازه دامنه مقادیر به بازه‌های برابر تقسیم می‌شود. این روش بر خلاف روش بازه‌های مساوی است که در آن تعداد بازه‌ها تعیین می‌شد و با استفاده از این تعداد، طول بازه به دست می‌آمد. براساس اندازه بازه‌ای که تعیین شده است، تعداد بازه‌ها محاسبه می‌شود. اندازه بازه‌ای که در مثال زیر تعیین شده است برابر 0.04 می‌باشد.

انحراف استاندارد (Standard deviation)

این نوع طبقه‌بندی نشان می‌دهد که مقدار خصوصیت یک عارضه تا چه اندازه‌ای از مقدار میانگین فاصله دارد. در این روش مقدار میانگین و انحراف استاندارد از میانگین محاسبه می‌شود. سپس با استفاده از این مقادیر محل شکستگی کلاس‌های تعیین می‌شود. در نهایت با استفاده از رنگ‌بندی مقادیر بیشتر و کمتر از متوسط مشخص می‌شوند.

مراحل یک پروژه GIS

29 اردیبهشت 1391 بدون دیدگاه

گام اول: اهداف خود را مشخص کنید

گام اول این است که اهداف خود را از انجام تحلیل GIS مشخص کنید. بهتر است برای تشخیص اهداف سوالات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مساله‌ای که می‌خواهید حل کنید چیست؟ در حال حاضر این مساله چگونه حل می‌شود؟ آیا راهی وجود دارد که این مساله را با استفاده از GIS حل کنید؟
 • محصول نهایی پروژه چیست؟ – گزارش، نقشه‌های کاری، نقشه‌های کیفی
 • مخاطب این محصولات چه کسی است؟ – عموم مردم، تکنسین‌ها، برنامه‌ریزان، کارمندان دولت
 • آیا می‌توان داده‌ها را برای اهداف دیگری هم استفاده کرد؟ چه شرایطی برای انجام این کار لازم است؟

این مرحله دارای اهمیت زیادی است چرا که پاسخ به این سوالات حدود پروژه و چگونگی پیاده‌سازی آن را تعیین می‌کند.

گام دوم: پایگاه‌داده‌ی پروژه را بسازید

گام دوم ساخت پایگاه‌داده‌ی پروژه است. ساخت پایگاه داده یک فرآیند سه مرحله‌ای است. این مراحل عبارتند از طراحی پایگاه‌داده، خودکارسازی و جمع‌آوری داده برای پایگاه داده، و مدیریت پایگاه‌داده.

طراحی پایگاه‌داده شامل شناسایی داده‌های مکانی مورد نیاز بر پایه نیازمندی‌های تحلیل‌، تعیین خصوصیات مورد نیاز عوارض، تعیین محدوده مورد مطالعه، و انتخاب سیستم مختصات می‌شود.

خودکارسازی داده‌ها در ارتباط با رقومی‌سازی یا تبدیل داده‌ها از سیستم‌ها و فرمت‌های دیگر به فرمت مناسب، بررسی صحت و دقت داده‌ها، و تصحیح خطاها است.

مدیریت پایگاه‌داده در ارتباط با مدیریت سیستم‌های مختصات و اتصال لایه‌های مجاور است.

ایجاد پایگاه‌داده‌ی پروژه فعالیت حیاتی و زمان‌بری است. دقت، صحت و کفایت داده‌های مورد استفاده در تحلیل تعیین کننده دقت نتایج خواهد بود.

گام سوم: تحلیل داده‌ها

گام سوم انجام تحلیل بر روی داده‌ها است. تحلیل داده در GIS از فعالیت ساده تهیه نقشه تا ایجاد مدل‌های پیچیده مکانی را شامل می‌شود. مدل یک نمایش از واقعیت است که برای شبیه‌سازی یک فرآیند، پیش‌بینی نتایج، یا تحلیل مساله استفاده می‌شود.

مدل مکانی شامل استفاده از یکی از سه دسته توابع GIS بر روی داده‌های مکانی است. این توابع عبارتند از:

 • توابع مدلسازی هندسی – محاسبه فاصله، تولید بافر، و محاسبه مساحت و محیط
 • توابع مدلسازی انطباق – همپوشانی داده‌ها برای یافتن مکان‌هایی که مقادیر بر هم منطبق می‌شوند
 • توابع مدلسازی مجاورت – تخصیص منابع، مسیریابی، ناحیه‌بندی

گام چهارم: نمایش نتایج

گام چهارم نمایش نتایج حاصل از تحلیل‌ها است. محصول نهایی باید بتواند به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار و یافته‌ها را به او منتقل کند. در بیشتر موارد، نتایج تحلیل‌های GIS را می‌توان به خوبی بر روی نقشه نمایش داد. نمودارها و گزارش‌ها روش‌های دیگر ارائه نتایج اند. می‌توان نمودارها و گزارش‌ها را به صورت جداگانه چاپ کرد، یا آنها را بر روی نقشه قرار داد.

Categories: عمومی Tags:

کار GIS

5 اردیبهشت 1391 ۵ دیدگاه

اگر دنبال کار در زمینه GIS هستید یا می‌خواهید بدانید که بازار کار نیازمند چه تخصص‌هایی در زمینه GIS می‌باشد تا خود را برای آن آماده کنید، به لینک زیر نگاهی بیندازید. در این لینک فهرست مشاغلی که نیازمند تخصص GIS هستند لیست می‌شود.

http://karvis.ir/Job/JobList.aspx?tag=GIS

 

Categories: عمومی Tags: , ,

وب کاوی

19 فروردین 1391 ۲ دیدگاه

وب راهی بسیار مناسب، کم هزینه و عمومی برای انتشار، اخذ و در دسترس قرار دادن اطلاعات در اختیار عموم مردم است، و به یکی از متداول‌ترین منابع ارتباطی و اطلاعاتی جهان تبدیل گردیده است. پتانسیل بالایی برای استخراج دانش و اطلاعات مفید از وب وجود دارد.

وب داری حجم زیادی از داده‌ها به اشکال زیر است:

 • محتوا: داده‌های واقعی در صفحات وب. به عبارت دیگر داده‌هایی که صفحات وب برای رساندن آن‌ها به کاربران ایجاد شده‌اند. محتوا معمولا ولی نه لزوما شامل متن و گرافیک است.
 • ساختار: داده‌هایی که سازمان محتوا را توصیف می‌کنند. این داده‌ها دو نوع اند، اطلاعات ساختار درون صفحه‌ای شامل چیدمان تگ‌های مختلف HTML و XML در درون یک صفحه. اطلاعات ساختار بین صفحات که توسط ابرپیوندها به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • داده‌های استفاده : داده‌هایی که الگوی استفاده از صفحات وب را توصیف می‌کنند. مانند آدرس IP، مرجع صفحات و تاریخ و زمان دسترسی.
 • نمایه کاربر: داده‌هایی که اطلاعات آماری درباره کاربران وب‌سایت فراهم می‌کنند، مانند اطلاعات ثبت شده در فرم‌ها.

با توجه به رشد بسیار سریع و روزافزون وب، یافتن اطلاعات مورد‌نیاز از میان این انبوه اطلاعات کار بسیار مشکلی است و ضرورت وجود تکنیک‌هایی برای بررسی و سازماندهی داده‌ها، به منظور اخذ نتیجه بهتر و بازدهی موثرتر را نمایان می‌سازد. وب‌کاوی دانشی است که از تکنیک‌های داده‌کاوی به منظور کشف و استخراج خودکار دانش از اسناد و سرویس‌های وب استفاده می نماید. متدهای وب‌کاوی می‌توانند برای یافتن منابع، انتخاب و پیش‌پردازش اطلاعات، استخراج و آنالیز الگوهای دسترسی به صفحات یا سایت‌ها به کار گرفته شوند. می‌توان وب‌کاوی را توسعه اکتشاف دانش بر روی داده‌های تحت وب دانست.

5 مهارت شغلی که نیاز دارید تا در کار GIS موفق باشید

7 فروردین 1391 بدون دیدگاه

سه مهارت پایه

مهارت‌های برنامه‌نویسی: ذهن خود را برای تفکر مکانی آماده کنید. یک دوره آموزشی برنامه‌نویسی بگذرانید. برنامه‌نویسی ذهن شما را برای تفکر منطقی آماده می‌کند؛ برنامه‌نویسی شما را برای اندیشیدن از طریق یک فرآیند آماده می‌کند. زبان پرس‌وجوی ساختاریافته SQL گرامری فراهم می‌کند که از پرس‌وجوهای مکانی پشتیبانی می‌کند بنابراین یک تحلیل‌گر مکانی می‌تواند به واسطه فرآیند ایجاد و تولید خروجی مورد انتظار بیندیشد. این خروجی یک نقشه است که یک دورنمای مکانی برای تحلیل‌گر فراهم می‌کند که اطلاعات مکانی را نشان می‌دهد.

مهارت‌های حل مساله: یک دوره آموزشی ریاضی بگذرانید. ریاضیات درباره حل مساله است. در ریاضیات پارامترها را در یک ترتیب خاص مرتب می‌کنیم تا به یک پاسخ برسیم. یک تحلیل‌گر مکانی به دنبال پارامترهایی می‌گردد که با مرتب کردن آنها به پاسخ مساله خود می‌رسد. ریاضیات ذهن را برای اندیشیدن درباره طبیعت ترتیبی حل مساله آماده می‌کند.

مهارت‌های تفکر مکانی: با گذراندن یک دوره عکاسی مفهوم پرسپکتیو مکانی را بیاموزید. تفکر مکانی با فهم مجاورت مکانی اشیا نسبت به یکدیگر حاصل می‌شود. یادگیری عناصر عکاسی ذهن را برای دیدن فضا آماده می‌کند. زمانی که یک عکاس برای گرفتن عکس آماده می‌شود، او باید یک منظره بسازد که شامل عناصر مکانی مرتبط است، او باید به طریقی این کار را انجام دهد که حاصل آن یک عکس خوب باشد. محدودیت‌هایی که یک عکاس در کار خود با آن مواجه است شبیه به همان محدودیت‌هایی است که یک تحلیل‌گر مکانی باید در محدوده آنها کار کند.

دو مهارت پیشرفته

در یک زمینه خاص متخصص باشید: اینکه بتوانید کارهای سطحی مختلفی را انجام بدهید ممکن است باعث ستایش همکاران شما شود، ولی هیچ چیز جای دانش یک متخصص را نمی‌گیرد. یک چاه عمیق بودن بهتر از یک اقیانوس کم عمق است.

مهارت‌های ارتباطی ضروری اند: جک دنجرموند اغلب می‌گوید جغرافی و اطلاعات مکانی نوعی ارتباطات اما با نوع جدیدی از زبان هستند. ما باید بتوانیم این زبان را سلیس صحبت کنیم تا بتوانیم در بعد مکانی ارتباط برقرار کنیم.