بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘کاربرد GIS’

{چگونه} در ArcGIS یک پلیگون را تقسیم کنیم؟

11 مرداد 1394 بدون دیدگاه

می‌خواستم تصاویر ماهواره‌ای گوگل یا بینگ را برای محدوده وسیعی دانلود کنم، برای دانلود باید محدوده مورد نظر به نرم‌افزار معرفی شود. در مقیاس‌های کوچک به طور مثال زوم 14، یا 15 تصاویر ماهواره‌ای گوگل مشکل خاصی وجود ندارد، تعداد tile های تصویری کم است و تصاویر ماهواره‌ای محدوده مورد نظر به راحتی دانلود می‌شود.

با بزرگ‌تر شدن مقیاس تعداد tile های تصویر به شدت افزایش می‌یابد، به طوری که با هر درجه افزایش زوم تعداد تصاویری که باید دانلود شود، 4 برابر می‌شود. به صورتی که برای محدوده مورد نظر من تا 600 هزار tile تصویر نیز می‌رسد. علاوه بر این مشکل دیگری برای دانلود تصاویر گولل وجود دارد، بدین صورت که با افزایش درخواست‌هایی که به سرور گوگل فرستاده می‌شود، آی‌پی درخواست کننده بلوک می‌شود و فرآیند دانلود قطع می‌گردد.

برای کاهش این مشکلات تصمیم گرفتم پلیگون محدوده مورد نظر را به پلیگون‌های کوچکتر تقسیم کنم. چطور این کار را انجام بدهیم؟ راه اول این است که پلیگون را به پلیگون‌هایی با عرض مساوی تقسیم کنیم، راه دوم این است که پلیگون را به پلیگون‌های کوچتر با مساحت‌های مساوی تقسیم کنیم. در این نوشته می‌خواهم چگونگی انجام این کار را توضیح دهم.

پیش از توضیح روش کار باید بگویم که پلاگین‌هایی خاصی وجود دارد که این کار را انجام می‌دهند، ولی دسترسی به این پلاگین‌ها برای من امکان‌پذیر نیست.

1- تقسیم پلیگون به عرض‌های مساوی

مرحله اول: از مسیر ArcToolbox>Data Management Tools> Feature Class> Create Fishnet دستور ایجاد Fishnet را اجرا کنید. این دستور فضا را به سلول‌های مستطیلی تقسیم می‌کند، خروحی می‌توان پلی‌لاین یا پلیگون باشد. بعد از اجرای دستور پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود:
در این پنجره در بخش Output Feature Class نام لایه خروجی را مشخص می‌کنیم. در بخش Template Extent بایستی محدوده انجام پردازش را مشخص کنیم، برای اینکه پلیگون مورد نظر به عرض‌های مساوی تقسیم شود، در این بخش Same as layer را انتخاب می‌کنیم. در بخش Cell Size Width/Height می‌توانید عرض و ارتفاع سلول‌ها را مشخص کنید، یا می‌توانید در بخش Number of Rows/Columns تعداد سطرها یا ستون‌های Fishnet را مشخص کنید. تیک بخش Create Label Points را بر دارید و Geometry Type را پلیگون انتخاب کنید. OK را بزنید و دستور را اجرا کنید.

مرحله دوم: لایه پلیگونی که می‌خواهید تقسیم‌اش کنید را با لایه Fishnet ای که در مرحله قبل ساختید، تقاطع بدهید.
از مسیر Geoprocessing> Intersection دستور Intersection را اجرا کنید. ابتدا لایه پلیگونی مورد نظر و سپس لایه Fishnet ساخته شده در مرحله قبل را انتخاب و دستور را اجرا کنید. با اجرای این دستور لایه پلیگونی مورد نظر به عرض‌های مساوی تقسیم می‌شود. می‌توانید هر کدام از این بخش‌ها را انتخاب کنید، سپس با راست کلیک بر روی نام لایه و از مسیر  Data> Export Data آن را به صورت Shapefile  ذخیره کنید.

ج) با افزایش تعداد سطرها و ستون‌ها تعداد خروجی‌هایی که می‌گیریم بسیار افزایش می‌یابد و این فرآیند تکراری و خسته کننده خواهد بود. برای رفع این مشکل می‌توان از Model Builder یا اسکریپت‌های پیتون استفاده کرد و فرآیند را به صورت خودکار انجام داد. من مدلی به شکل زیر برای خودکار سازی طراحی کردم.

 تقسیم پلیگون به مساحت‌های مساوی دشوارتر و پیچیده‌تر است. در نوشته بعدی یک روش ابتکاری را برای تقسیم پلیگون به مساحت‌های مساوی توضیح خواهم داد.

آمار شاغلین حوزه کاری جی آی اس در آمریکا

23 دی 1391 ۳ دیدگاه

امروز آمار جالبی از میزان شاغلین حوزه جی آی اس در آمریکا و پیش‌بینی بازار کاری این رشته در سال 2020 دیدم که با شما به اشتراک می‌گذارم. احتمالا با توجه به نسبت وسعت و جمعیت دو کشور میزان نیاز بازار کاری ایران باید بین یک پنجم تا یک چهارم اعداد این جدول باشد.

 

با استفاده از نقشه گوگل داده‌های GPS را متحرک کنید

26 خرداد 1391 بدون دیدگاه

Magnalox یک سرویس جالب است که به کاربران اجازه می‌دهد تا مسیر طی شده توسط GPS را متحرک کنند.

بعد از اینکه داده‌های GPS خود را به Magnalox اضافه کردید، می‌توانید مسیر حرکت را به صورت یک انیمیشن در سرویس نقشه‌های گوگل ببینید، این انیمیشن با یک چارت ارتفاعی از مسیر حرکت همراه می‌شود. کاربران می‌توانند انیمیشن را با متن‌ها، تصاویر و لینک‌های خود غنی کنند.

یک تحلیل‌گر GIS چه کاری انجام می‌دهد؟

31 فروردین 1391 بدون دیدگاه

پاسخ کوتاه به این پرسش این است که « یک تحلیل‌گر GIS می‌داند که چگونه یک نرم‌افزار GIS را بکار برد» مانند ArcGIS، MapInfo یا Intergraph. گستره وظایفی که یک شرکت انتظار دارد تا تحلیل‌گر GIS با استفاده از این نرم‌افزارها انجام دهد عبارتند از:

  1. تولید نقشه: انتخاب لایه‌ها، انتخاب نمادها برای عوارض، جایگذاری لیبل‌ها و راهنمای نقشه، و انتشار نقشه به صورت کاغذی، گرافیک کامپیوتری یا وب سرویس.
  2. تولید داده: جمع‌آوری اطلاعات مکانی از منابع مختلف و تبدیل آنها به لایه‌های GIS. معمولا از دو روش برای جمع‌آوری داده استفاده می‌شود که عبارتند از: رقومی‌سازی و زمین مرجع کردن.
    • رقومی‌سازی: ایجاد پایگاه‌داده مکانی از منابعی مانند نقشه‌های کاغذی یا تصاویر هوایی و ماهواره‌ای. این کار اغلب با اسکن کردن نقشه، زمین‌مرجع کردن آن، و سپس ترسیم عوارض بر روی صفحه کامپیوتر انجام می‌شود.
    • زمین مرجع کردن: اختصاص مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی، یا سیستم مختصات‌های دیگر) به داده‌های مکانی. این کار با تطبیق داده‌ها با یک منبعِ دارای مختصات معلوم انجام می‌شود.
  3. مدیریت پایگاه داده: افزودن صفات به داده‌ها، سازماندهی عوارض در چارچوب قالب‌های از پیش تعریف شده، افزودن متادیتایی که منابع داده را مستند می‌کند، تاریخ ایجاد و ویرایش پایگاه‌داده، تاریخچه پردازش‌ها و غیره کارهایی است که یک تحلیل‌گر GIS در این زمینه انجام می‌دهد.
  4. خودکارسازی: اسکریپت‌نویسی با استفاده از VBA، پیتون یا سازنده مدل (Model Builder) برای افزایش بازدهی وظایف تکراری.
  5. آنالیز داده‌ها: پاسخگویی به سوالاتی که یک GIS می‌تواند راه‌حلی برای آنها ارائه دهد، سوالاتی درباره اینکه اشیاء در کجا قرار گرفته‌اند، فاصله میان آنها، مساحتی که پوشش می‌دهند، الگوهایی که در توزیع مکانی آنها دیده می‌شود.

پنج مزیت اصلی GIS

14 فروردین 1391 بدون دیدگاه

پنج مزیت اصلی GIS

سازمان‌ها در اندازه‌های مختلف و تقریبا در هر صنعتی از GIS سود می‌برند. آگاهی درباره ارزش اقتصادی و راهبردی GIS رو به رشد است. تعداد موسساتی که از GIS استفاده می‌کنند و راهبردهای IT که شامل GIS می‌شود در حال رشد است. مزایای GIS به طور کلی در پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

صرفه‌جویی در هزینه در نتیجه‌ی بازدهی بالاتر

این کار از طریق انجام وظایف (به طور مثال صرفه‌جویی در نیروی کار به وسیله خودکارسازی یا بهبود جریان کار) و یا بهبود وظایف صورت می‌گیرد. یک نمونه خوب برای هر دو اینها شرکت Sears است که GIS را در بخش تداراکات خود به کار گرفته است در نتیجه بهبود قابل ملاحظه‌ای در کار خود مشاهده کرده است. Sears توانسته است به طور قابل ملاحظه‌ای زمان لازم برای ایجاد مسیر برای کامیون‌های تحویل اجناس را کاهش دهد (تقریبا 75 درصد). همچنین این شرکت توانسته است از طریق کاهش هزینه انجام وظایف سود خود را افزایش دهد (به طور مثال با کاهش 12-15 درصدی زمان رانندگی در نتیجه مسیرهای بهبودیافته). این شرکت همچنین با استفاده از GIS سرویس خدمات مشتریان را بهبود داده است، در نتیجه تعداد بازدیدهای بازگشتی به نقطه مشخص کاهش یافته، و برنامه‌ریزی تحویل‌ها به طور موثرتری صورت گرفته است.

تصمیم‌گیری بهتر

با استفاده از GIS می‌توان تصمیم‌های بهتری درباره یک مکان گرفت. یک مثال معمول در این زمینه انتخاب مکان املاک و مستغلات، انتخاب مسیر، حفظ منابع طبیعی، استخراج منابع طبیعی و دیگرهاست. مردم شروع به درک این نکته کرده‌اند که تصمیم‌گیری صحیح درباره یک مکان برای موفقیت یک سازمان مهم است.

ارتباطات بهبودیافته

نقشه‌ها و بصری‌سازی مبتنی بر GIS کمک قابل توجهی در فهم وضعیت و بازگویی داستان می‌کند. این زبان جدیدی است که ارتباطات مابین تیم‌ها، گروه‌ها، زمینه‌های حرفه‌ای، سازمان‌های مختلف و مردم را بهبود می‌بخشد.

نگهداری بهتر سوابق اطلاعات جغرافیایی

سازمان‌های زیادی مسئولیت نگهداری از رکوردهای معتبر درباره وضعیت و تغییر عوارض جغرافیایی را دارا می‌باشند (که به آن حسابداری جغرافیایی می‌گویند). به طور مثال ناحیه‌بندی، سرشماری جمعیت، مالکیت زمین، و محدوده‌های اداری، ذخایر جنگل‌ها، ذخایر بیولوژیک، اندازه‌گیری‌های محیطی، و مدیریت جریان‌های آب را نام برد. GIS یک چارچوب نیرومند برای مدیریت این نوع از سیستم‌ها فراهم می‌کند.

مدیریت جغرافیایی

در دولت و بسیاری از شرکت‌های بزرگ GIS یک جزء ضروری است،  برای فهم آنچه که اتفاق می‌افتد. مدیران ارشد در بالاترین سطح دولت از اطلاعات GIS استفاده می‌کنند. این اطلاعات یک چارچوب برای مفهوم‌سازی، فهم، و انجام اعمال فراهم می‌کند.

جغرافیای زمین بسکتبال

22 اسفند 1390 بدون دیدگاه

یک استفاده جالب از بصری‌سازی مکانی که الگوهای مکانی توزیع شوت‌های بسکتبال را نشان می‌دهد

 بسکتبال یک ورزش مکانی است، ساختار و پویایی فضای زمین هر لحظه از بازی بسکتبال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انتخاب مکان شوت‌های دقیق، طرح‌های دفاعی و جایگیری بازیکنان یک متخصص بسکتبال را ملزم می‌کند که از استدلال مکانی استفاده کند. هر بازیکن و هر تیم یک رفتار مکانی منحصر به فرد از خود نشان می‌دهد، که می‌تواند برای برنامه ریزی تیمی مورد استفاده قرار بگیرد. با استفاده از تحلیل مکانی می‌توان به سوالاتی نظیر زیر پاسخ داد:

بازیکنان بیشترین شوت‌ها را در چه موقعیت‌هایی انجام می‌دهند و تا چه حد در این موقعیت‌ها موفق هستند؟

کدام موقعیت زمین به صورت موثری توسط یک تیم خاص دفاع می‌شود و این تیم در کدام موقعیت‌ها دفاع ضعیفی دارد؟

یک بازیکن خاص در کدام موقعیت‌های عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد؟

پاسخگویی به این سوالات می‌تواند مزایای فنی زیادی برای استراتژی یک تیم به همراه داشته باشد، ولی کار زیادی تا به حال بر روی آن صورت نگرفته است. برای مطالعه یکی از کارهای اخیر در این زمینه این مقاله را ببینید.

 

Categories: کاربرد GIS Tags: