خانه > عمومی > وب کاوی

وب کاوی

وب راهی بسیار مناسب، کم هزینه و عمومی برای انتشار، اخذ و در دسترس قرار دادن اطلاعات در اختیار عموم مردم است، و به یکی از متداول‌ترین منابع ارتباطی و اطلاعاتی جهان تبدیل گردیده است. پتانسیل بالایی برای استخراج دانش و اطلاعات مفید از وب وجود دارد.

وب داری حجم زیادی از داده‌ها به اشکال زیر است:

 • محتوا: داده‌های واقعی در صفحات وب. به عبارت دیگر داده‌هایی که صفحات وب برای رساندن آن‌ها به کاربران ایجاد شده‌اند. محتوا معمولا ولی نه لزوما شامل متن و گرافیک است.
 • ساختار: داده‌هایی که سازمان محتوا را توصیف می‌کنند. این داده‌ها دو نوع اند، اطلاعات ساختار درون صفحه‌ای شامل چیدمان تگ‌های مختلف HTML و XML در درون یک صفحه. اطلاعات ساختار بین صفحات که توسط ابرپیوندها به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • داده‌های استفاده : داده‌هایی که الگوی استفاده از صفحات وب را توصیف می‌کنند. مانند آدرس IP، مرجع صفحات و تاریخ و زمان دسترسی.
 • نمایه کاربر: داده‌هایی که اطلاعات آماری درباره کاربران وب‌سایت فراهم می‌کنند، مانند اطلاعات ثبت شده در فرم‌ها.

با توجه به رشد بسیار سریع و روزافزون وب، یافتن اطلاعات مورد‌نیاز از میان این انبوه اطلاعات کار بسیار مشکلی است و ضرورت وجود تکنیک‌هایی برای بررسی و سازماندهی داده‌ها، به منظور اخذ نتیجه بهتر و بازدهی موثرتر را نمایان می‌سازد. وب‌کاوی دانشی است که از تکنیک‌های داده‌کاوی به منظور کشف و استخراج خودکار دانش از اسناد و سرویس‌های وب استفاده می نماید. متدهای وب‌کاوی می‌توانند برای یافتن منابع، انتخاب و پیش‌پردازش اطلاعات، استخراج و آنالیز الگوهای دسترسی به صفحات یا سایت‌ها به کار گرفته شوند. می‌توان وب‌کاوی را توسعه اکتشاف دانش بر روی داده‌های تحت وب دانست.

 1. م امیدوار
  22 فروردین 1391 در 09:11 | #1

  سلام پسر
  چطوری
  ما باید از یک پزشک بفهمیم تو وبلاگ زدی
  ؟!!!
  موفق باشی
  الآن یادم اومد که قرار بود برات یه چیزی بفرستم
  !
  اگه خواستی من نسخه راست به چپ این قالب رو دارم برات میفرستم

  • admin_mehdi
   22 فروردین 1391 در 11:13 | #2

   سلام. مرسی خوبم. دستت درد نکنه بفرست برام.

 1. بدون بازتاب