خانه > نقشه‌برداری > برداشت عوارض

برداشت عوارض

 منظور از برداشت عوارض کسب اطلاعات درمورد موقعیت عوارض (x,y,z)، نوع عوارض و وضعیت نسبی آنها است که درنهایت منجر به تهیه ی نقشه از منطقه می گردد. عوارض موجود در سطح زمین به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند:

1- عوارض مسطحاتی

2- عوارض ارتفاعی

عوارض مسطحاتی عوارضی هستند که می توان ارتفاع آنها را در صورت لزوم نادیده گرفت. یعنی ارتفاع آن ها برای تهیه نقشه چندان مهم نیست. مانند: راه، درخت، خط انتقال نیرو و…

عوارض ارتفاعی عوارضی هستند که ارتفاع آن ها باید در نقشه ی توپوگرافی در نظر گرفته شود. مانند: چاله، رودخانه، خطوط انتقال آب، گاز و…

در برداشت عوارض باید به این نکته توجه داشت که حتماٌ قبل از آن کروکی تهیه شود.کروکی راهنمای خوبی برای علامت گذاری عوارض برداشتی می باشد.

نحوه ی برداشت عوارض مسطحاتی

برداشت عوارض مسطحاتی (بسته به مقیاس نقشه که در این جا  1:500 است) برای چند نمونه ی متداول از عوارض مسطحاتی به صورت زیر است:

 • راه ها،بلوارها و…

قسمت های مستقیم، اول و آخر پیچ ها، 3 نقطه برداشت می شود. در راه های آسفالت، 2 طرف راه باید برداشت شوند. برای شانه های خاکی راه ها، به صورت مثلثی، بالا و پایین شانه برداشت می شود. اگر مقیاس نقشه اجازه دهد برای راه آهن می توان تنها آکس آن را برداشت نمود.

راه

 • خطوط انتقال نیرو

اگر ابعاد پایه ی دکل طوری باشد که به عنوان مثال در نقشه به اندازه ی یک مربع 2×2 سانتیمتر باشد، لازم نیست که هر 4 پایه دکل برداشت شود؛ بلکه می توان وسط مربع رابرداشت نموده و در عوض در هنگام ترسیم نقشه یک مربع به اندازه ی 2×2 سانتیمتر وبه مرکز آن نقطه ترسیم نمود. در غیر این صورت باید هر چهار پایه دکل برداشت شود.

 

 • راه خاکی و جیپ رو

برای جاده های خاکی فقط آکس جاده برداشت می شود. همچنین عرض جاده توسط متر اندازه گیری می شود. زیرا کناره های جاده ی خاکی به طور واضح مشخص نیست و در طول زمان ممکن است  تغییر کند. در ضمن نقاطی که روی جاده ی خاکی برداشت می شوند می توانند به عنوان نقطه ارتفاعی مورد استفاده قرار گیرند. یعنی این که منحنی میزان ها از روی جاده ی خاکی عبور می کنند ولی از روی جاده ی آسفالت خیر.

راه خاکی و جیپ رو

 • ردیف درخت

اگر در مکانی چند درخت در ردیف هایی قرار گرفته باشند لازم نیست که تک تک درخت ها برداشت شوند. بلکه می توان درخت اول و درخت آخر را برداشت نموده و سپس در نرم افزار به فاصله های معینی نماد درخت قرارداد.

ردیف درخت

 • جوی آب، جدول، بلوک

              یک طرف برداشت شده وعرض آن با متر اندازه گیری می شود.

 • تابلوهای شرکت های آب، گاز و…

مسیر تابلوهای این گونه شرکت ها –به دلیل اهمیتشان- باید برداشت شود. همچنین عمق نشان داده شده توسط تابلو نیز باید یادداشت شده و در نقشه آورده شود.

 • مزرعه، باغ

محل شکستگی ها در اطراف باغ ها و مزارع باید برداشت شود (با توجه به مقیاس) همچنین نهرها وجوی های درون آن ها باید برداشت شود و نیزدرون زمین های کشاورزی باید نقطه ارتفاعی برداشت شود. در باغ ها فقط تک درخت های قیمتی مثل گردو، نخل و… برداشت می شوند.

 • عوارض شهری

شکل عمومی خیابان ها و کوچه ها باید مشخص شوند. به این منظور، نقاط طوری برداشت می شوند که بلوک های ساختمانی معلوم باشند.

 • چاه ها

برای برداشت چاه نیز اگر در نقشه به صورت یک دایره ی کوچک مشخص می شود کافیست فقط یک نقطه در وسط چاه برداشت شود.ولی اگر قطر چاه زیاد است باید 3 نقطه از اطراف لبه ی چاه برداشت شود.

 

در نوشته بعدی به چگونگی برداشت عوارض ارتفاعی خاص خواهم پرداخت.

Categories: نقشه‌برداری Tags:
 1. 22 آبان 1391 در 17:41 | #1

  سلام. وبلاگ خوبی دارید
  فیلم های آموزشی نقشه برداری در
  http://www.aparat.com/npr

 1. بدون بازتاب