خانه > دسته‌بندی نشده > اهمیت شکل ارائه

اهمیت شکل ارائه

در این نوشته می‌خواهم اهمیت شکل ارائه را مورد بررسی قرار بدهم. به این منظور بررسی هووارد لوانتال روانشناس در زمینه تجربه کردن ترس را مرور خواهم نمود. لوانتال می‌خواست بداند آیا می‌تواند گروهی از دانشجویان کالج را تشویق کند که واکسن کزاز بزنند. او دانشجویان را به چند دسته تقسیم کرد و به همه آنها یک جزوه هفت صفحه‌ای داد که در آن خطرات کزاز، اهمیت تلقیح واکسن کزاز و اینکه دانشگاه برای این واکسن‌ها هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، اشاره شده بود. جزوه‌ها به شکلی متفاوتی تهیه شده بودند. در بعضی از جزوه‌ها به شدت درباره خطرات بیماری کزاز بحث شده بود. در این جزوه‌ها تصویری رنگی از کودکی به چاپ رسیده بود، که به سبب ابتلا به کزاز غش کرده بود. به این اشاره شده بود که بسیاری از بیماران کزازی با دشواری در ادرار کردن، زخم‌های نای و مجاری تنفسی روبرو می‌شوند. در جزوات دیگر به خطرات ناشی از بیماری کزاز به شکلی اعتدالی اشاره شده بود. عکس‌ها هم در این جزوات به چاپ نرسیده بودند.

لوانتال می‌خواست بداند این مجلات محتلف روی دانشجویان چه تاثیری بر جای می‌گذارد و کدام جزوه سبب می‌شود که دانشجویان به واکسن زدن توجه بیشتری بکنند. وقتی لوانتال به شمار کسانی که عملا برای زدن واکسن مراجعه کرده بودند نگاه کرد، نتیجه جالبی به دست آمد. یک ماه بعد از انجام این بررسی تنها 3 درصد دانشجویان برای زدن واکسن به درمانگاه دانشگاه مراجعه کرده بودند. ممکن است به این فکر بیفتیم که ترسانیدن روش مناسبی برای آگاهی دادن از خطرات نیست یا مطالب جزوه‌های آموزشی به درستی تهیه نشده بودند. لوانتال با یک تغییر کوچک در روش خود شمار کسانی را که برای تلقیح واکسن کزاز مراجعه کرده بودند به 28 درصد افزایش داد. لوانتال در نقشه‌ای، مراکز تلقیح واکس کزاز را در دانشگاه‌ها علامت‌گذاری نمود.

از این بررسی دو نتیجه جالب به دست می‌آید. اول اینکه از مجموع 28 درصدی که واکسن زدند، نیمی از آنها کسانی بودند که جزوه پر توجه به بیماری را خوانده بودند و نیمی دیگر کسانی بودند که جزوه کم اعتنا به بیماری کزاز به دستشان رسیده بود. معلوم شد مطالب به شدت هشدار دهنده درباره خطر بیماری کزاز نقش پراهمیتی ایفا نمی‌کند. دانشجویان می‌دانستند بیماری کزاز چه خطراتی دارد و آنها باید چه کنند. نکته جالب دیگر این است که این دانشجویان که از رده‌های سال‌های بالایی کالج انتخاب شده بودند، بدون تردید قبلا دیده بودند که مراکز درمانی دانشگاه در کجا قرار دارد. آنها محتاج اطلاعات بیشتری در این زمینه نبودند. اما آنچه مهم بود شکل ارائه بود. علامت زدن مراکز تلقیح واکسن کزاز، تبدیل به یک توصیه و راهنمای عملی شده بود. چنین بررسی نشان دهنده اهمیت نقشه به عنوان یک روش ارائه مناسب است که منجر به چسبندگی اطلاعات ارائه شده در ذهن یادگیرنده می‌شود.