خانه > معرفی کتاب > انتشار کتاب مبانی وب معنایی

انتشار کتاب مبانی وب معنایی

مبانی وب معنایی

این کتاب با ترجمه خوب مهندس مهدیه قدسی نژاد و زیر نظر دکتر علی اصغر آل شیخ توسط انتشارات دانشگاه خواجه نصیر منتشر خواهد شد. این کتاب به صورت ساده و مقدماتی مبانی وب معنایی را توضیح می‌دهد. این کتاب می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای دوره‌های آموزشی در زمینه وب معنایی قرار گیرد. همچنین کسانی که علاقه‌مندند مبانی وب معنایی را خودشان و با استفاده از کتاب یاد بگیرند می‌توانند از آن استفاده کنند.

وب معنایی چیست؟

«گام اول آن است که داده‌ها را به شکلی در وب قرار دهیم که قابل فهم توسط ماشین باشند یا قابل تبدیل به این فرم باشند، این کار باعث ایجاد چیزی می‌شود که من آن را وب معنایی می‌نامم.» این ایده برای نخستین بار توسط Tim Berners-Lee بیان گردید، تا وب بتواند بیشتر رشد کند، و به گونه‌ای توسعه یابد که به سیستمی توزیع یافته برای ارائه و محاسبه دانش تبدیل شود. وب معنایی یک وب موازی نیست، بلکه توسعه وب فعلی به صورتی است که اطلاعات معنی‌دار شوند و توانایی ماشین‌ها برای همکاری با انسان‌ها بهبود یابد. با افزودن داده هایی به صفحات وب که امکان فهم را برای ماشین‌ها فراهم می‌کنند و افزودن اسنادی که تنها برای ماشین‌ها تولید شده اند، وب به وب معنایی تبدیل خواهد شد. تعریف رسمی برای وب معنایی وجود ندارد، حوزه‌های کاربردی گوناگون، بر جنبه‌های متفاوت تکنولوژی‌های وب معنایی تاکید می‌کنند.

در وب معنایی، به جای جستجو یک سند با استفاده از واژگان کلیدی، می‌توان اطلاعات را برای رسیدن به یک پاسخ با یکدیگر ترکیب کرد. به جای بازیابی یک برنامه برای سفر به مشهد، می‌توان به صورت خودکار یک برنامه سفر ساخت که اهداف مورد نظر را ارضا و از فرصت‌های پیش‌ آمده استفاده کند.

 1. Tiam
  11 فروردین 1391 در 01:23 | #1

  از لینک زیر می تونی اصل کتاب رو دریافت کنی:
   
  http://geomapia.org/pichost/view.php/5092_0262012103A.Semantic.Web.Primer.pdf.html

 2. زهره
  10 فروردین 1393 در 16:09 | #3

  سلام لطفا اصل کتاب و به ایمیلم بفرستید.ممنون

 1. بدون بازتاب