خانه > عمومی > آیا همه کاربران GIS باید کدنویسی یاد بگیرند؟

آیا همه کاربران GIS باید کدنویسی یاد بگیرند؟

نخست اجازه دهید تا پاسخ سوالی که در عنوان مطرح شده است را بدهم. بله، من فکر می‌کنم همه کاربران GIS باید برنامه‌نویسی را یاد بگیرند. آیا آنها باید قادر باشند تا یک بسته نرم‌افزاری کامل بنویسند؟ نه ضروری نیست. اجازه بدهید یک مثال بزنم کاربران GIS باید به گونه‌ای تجهیز شده باشند که بتوانند چند صد متر را شنا کنند، ‌ولی لازم نیست شناگر ماهری همچون مایکل فلپس (قهرمان المپیک) را شکست بدهند.

چرا کاربران GIS نیاز به آشنایی با برنامه نویسی دارند؟ یادگیری برنامه‌نویسی حتی در سطح مقدماتی کمک می‌کند از نرم‌افزاری که با آن کار می‌کنید فهم بهتری داشته باشید، و با کسانی که از نرم‌افزار استفاده می‌کنند تعاملات بهتری برقرار سازید. همچنین فهم برنامه‌نویسی به شما کمک می‌کند با کسانی که برنامه می‌نویسند آسان‌تر ارتباط برقرار کنید. به طور خلاصه سرمایه‌گذاری در برنامه‌نویسی بازگشت سرمایه زیادی برای یک فرد خواهد داشت.

چند درس کوچک از برنامه نویسی

  • ابزارها را برای آنچه نیاز دارید استفاده کنید، نه لزوما برای آنچه برای آن طراحی شده‌اند

به طور مثال در نرم‌افزار AutoCad می‌توان با استفاده از دستور Line یک بردار تعریف کرد که نشان دهنده جهت باشد. برای این کار شما باید عرض نقطه شروع را 1 سانتی‌متر و عرض نقطه انتهایی را 0 سانتی‌متر وارد کنید. در این صورت خط به یک مثلث توپر تبدیل می‌شود که می‌تواند نشان‌دهنده انتهای یک بردار باشد. چرا دستور Line این ویژگی‌ها را داشت؟ تجربه برنامه‌نویسی به شما کمک می‌کند که نگاه جدیدی به ابزارها داشته باشید و از آنها در راه‌های جدیدی استفاده کنید.

  • یادگیری روش حل مساله

استفاده از GIS برای حل مساله نیازمند پیمودن یک سری از مراحل است. کاربران ممکن است یک طرح کلی برای کامل کردن وظیفه خود داشته باشند یا از چنین طرحی استفاده نکنند، ولی در برنامه‌نویسی شما باید این کار را انجام دهید. اگر برنامه نیازمند طول راه برای کامل کردن محاسبات است، پیش از آنکه برنامه اجرا شود این مقدار باید تخصیص یابد، تا نتایج درست حاصل شود. تجربه برنامه‌نویسی کمک می‌کند شما بتوانید منطقی و سیستماتیک فکر کنید.

  • برای مردم بنویسید

باید بتوانید چیزی بنویسید که دیگران بتوانند از آن استفاده کنند؛ و در بسیاری از موارد شما تمایل دارید آن کاربران قادر باشنید کد شما را ببینند، بفهمند و دوباره استفاده کنند. این بدین معنی است که شما باید کد را به صورت واضح بنویسید و منطق برنامه خود را توضیح دهید. این کمی شبیه نوشتن متادیتا برای داده‌های مکانی است. تجربه برنامه‌نویسی کمک می‌کند ایده‌های‌تان را به وسیله کلمات به اشتراک بگذارید.

  • مدیریت و مستندسازی خطاها

زمانی که کاربران از یک دستور اجرا شده نرم‌افزار نتایج مورد انتظار را بدست نمی‌آورند، یک سوال منطقی مطرح می‌شود. "آیا من اشتباه کرده‌ام یا برنامه؟" تجربه اشکال‌زدایی برنامه به کاربران کمک می‌کند که جواب سوال را بفهمند. تجربه برنامه‌نویسی این امکان را فراهم می‌کند که خطاهای برنامه‌نویسی و کاربران را بفهمید و یاد بگیرید که چطور با آنها مواجه شوید.