خانه > کاربرد GIS > پنج مزیت اصلی GIS

پنج مزیت اصلی GIS

پنج مزیت اصلی GIS

سازمان‌ها در اندازه‌های مختلف و تقریبا در هر صنعتی از GIS سود می‌برند. آگاهی درباره ارزش اقتصادی و راهبردی GIS رو به رشد است. تعداد موسساتی که از GIS استفاده می‌کنند و راهبردهای IT که شامل GIS می‌شود در حال رشد است. مزایای GIS به طور کلی در پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

صرفه‌جویی در هزینه در نتیجه‌ی بازدهی بالاتر

این کار از طریق انجام وظایف (به طور مثال صرفه‌جویی در نیروی کار به وسیله خودکارسازی یا بهبود جریان کار) و یا بهبود وظایف صورت می‌گیرد. یک نمونه خوب برای هر دو اینها شرکت Sears است که GIS را در بخش تداراکات خود به کار گرفته است در نتیجه بهبود قابل ملاحظه‌ای در کار خود مشاهده کرده است. Sears توانسته است به طور قابل ملاحظه‌ای زمان لازم برای ایجاد مسیر برای کامیون‌های تحویل اجناس را کاهش دهد (تقریبا 75 درصد). همچنین این شرکت توانسته است از طریق کاهش هزینه انجام وظایف سود خود را افزایش دهد (به طور مثال با کاهش 12-15 درصدی زمان رانندگی در نتیجه مسیرهای بهبودیافته). این شرکت همچنین با استفاده از GIS سرویس خدمات مشتریان را بهبود داده است، در نتیجه تعداد بازدیدهای بازگشتی به نقطه مشخص کاهش یافته، و برنامه‌ریزی تحویل‌ها به طور موثرتری صورت گرفته است.

تصمیم‌گیری بهتر

با استفاده از GIS می‌توان تصمیم‌های بهتری درباره یک مکان گرفت. یک مثال معمول در این زمینه انتخاب مکان املاک و مستغلات، انتخاب مسیر، حفظ منابع طبیعی، استخراج منابع طبیعی و دیگرهاست. مردم شروع به درک این نکته کرده‌اند که تصمیم‌گیری صحیح درباره یک مکان برای موفقیت یک سازمان مهم است.

ارتباطات بهبودیافته

نقشه‌ها و بصری‌سازی مبتنی بر GIS کمک قابل توجهی در فهم وضعیت و بازگویی داستان می‌کند. این زبان جدیدی است که ارتباطات مابین تیم‌ها، گروه‌ها، زمینه‌های حرفه‌ای، سازمان‌های مختلف و مردم را بهبود می‌بخشد.

نگهداری بهتر سوابق اطلاعات جغرافیایی

سازمان‌های زیادی مسئولیت نگهداری از رکوردهای معتبر درباره وضعیت و تغییر عوارض جغرافیایی را دارا می‌باشند (که به آن حسابداری جغرافیایی می‌گویند). به طور مثال ناحیه‌بندی، سرشماری جمعیت، مالکیت زمین، و محدوده‌های اداری، ذخایر جنگل‌ها، ذخایر بیولوژیک، اندازه‌گیری‌های محیطی، و مدیریت جریان‌های آب را نام برد. GIS یک چارچوب نیرومند برای مدیریت این نوع از سیستم‌ها فراهم می‌کند.

مدیریت جغرافیایی

در دولت و بسیاری از شرکت‌های بزرگ GIS یک جزء ضروری است،  برای فهم آنچه که اتفاق می‌افتد. مدیران ارشد در بالاترین سطح دولت از اطلاعات GIS استفاده می‌کنند. این اطلاعات یک چارچوب برای مفهوم‌سازی، فهم، و انجام اعمال فراهم می‌کند.